J. (Joost) van Vollenhoven

foto J. (Joost) van Vollenhoven
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Populaire Rotterdamse burgemeester, die vijfentwintig jaar Eerste Kamerlid was. Telg uit een Rotterdamse koopmansfamilie, en van moederszijde gelieerd aan de vooraanstaande familie Van Stolk. Tijdens zijn burgemeesterschap werden onder meer de spoorbruggen over de Maas en de Koningshaven en de Willemsbrug gebouwd en werd station Delftse Poort geopend. Steunde liberale ondernemers zoals Pincoffs bij hun plannen tot versterking van de haven en van de economische positie van Rotterdam.

liberaal
in de periode 1863-1888: lid Eerste Kamer, burgemeester van Rotterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Joost (Joost)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 16 februari 1814

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 28 september 1889

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • wethouder van Rotterdam, van 1 september 1857 tot juni 1866
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 oktober 1863 tot 11 oktober 1884 (voor Zuid-Holland)
  • burgemeester van Rotterdam, van 5 juni 1866 tot 16 februari 1881 (benoemd bij K.B. van 25 mei)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • vicepresident Koninklijke Nederlandsche Yachtclub, omstreeks 1857
  • lid Raad van Commissarissen "De Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland", omstreeks 1881

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1887 tot november 1887

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Raad van Commissarissen Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij "Rotterdam"

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1869 vóór het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel
  • Stemde in 1870 vóór het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was als burgemeester zeer populair onder de Rotterdamse bevolking

uit de privésfeer (3/6)
  • Een zoon van hem huwde met de zus van jhr. N.Ch. de Gijselaar, Eerste Kamerlid en burgemeester van Leiden
  • Zijn vader was koopman
  • Zijn echtgenote was een nicht van hem

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.