P. (Pieter) van Vliet jr.

foto P. (Pieter) van Vliet jr.
bron: Onze Afgevaardigden

Christelijk-sociaal voorman en antirevolutionair Tweede Kamerlid. Had als bijnaam 'Rooie Piet'. Fries van eenvoudige komaf, die aanvankelijk timmerman en later boekhouder was. Vooraanstaand propagandist en bestuurder van de christelijke vakbond Patrimonium en in 1900 als opvolger van Klaas Kater voorzitter van die bond. Werkte nauw samen met Talma. Na enkele mislukte pogingen om in Friese districten te worden gekozen, werd hij in 1901 voor het district Doetinchem Tweede Kamerlid. In de Kamer hield hij zich vooral bezig met arbeidsaangelegenheden, zonder echter een opvallende rol te spelen.

ARP
in de periode 1901-1918: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Pieter (Pieter)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Vrouwenparochie (gem. Het Bildt, Frl.), 12 februari 1858

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 19 december 1941

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Doetinchem)
  • lid gemeenteraad van Rijswijk (Z.H.), van september 1906 tot 4 september 1917
  • wethouder van Rijswijk (Z.H.), van 10 augustus 1914 tot 4 september 1917

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid Staatscommissie inzake de werkloosheid (Staatscommissie-Treub), van 23 oktober 1909 tot juni 1914
  • lid Staatscommissie inzake de bezoldiging der Rijksambtenaren (Staatscommissie-Stork), van maart 1917 tot juli 1918

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1915 tot september 1915

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Christelijk Sociaal Verbond "Patrimonium", van september 1927 tot 1941

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over arbeidszaken (Rijkswerklieden, sociale verzekering, arbeidscontract en belastingambtenaren)

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1891 kandidaat voor de Tweede Kamer voor de ARP en werd gesteund door de Friesche Volkspartij (Troelstra).

uit de privésfeer
  • Grootvader van de cabaretier Paul van Vliet
  • In de omgeving van Winterswijk (bij Woold) staat een uit zwerfsteen vervaardigde gedenksteen voor hem. Dit vooral vanwege zijn inzet voor verharding van de wegen rond Winterswijk.
  • Zijn vader was timmerman

verkiezingen (3/9)
  • Versloeg in 1909 Th.H. de Meester (ul)
  • Versloeg in 1913 H.P.J. Bloemers (ul)
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Gabe de Fries (pseudoniem)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.