Mr. A.C. Visser van IJzendoorn

foto Mr. A.C. Visser van IJzendoorn
bron: Onze Afgevaardigden

Rechtsgeleerde en prominent vrij-liberaal Tweede Kamerlid. Na de advocatuur hoogleraar burgerlijk en handelsrecht in Leiden. Werd al op 32-jarige leeftijd Statenlid. In 1913 in het tot dan overwegend rechtse district Gorinchem tot Tweede Kamerlid gekozen. Bekend vanwege zijn uitspraak over het opheffen van de Eerste Kamer, waarover slechts de boden zouden treuren. Stemde in 1920 als enige liberaal tegen de Lager-onderwijswet van minister De Visser. Kon scherp uit de hoek komen, maar genoot toch de sympathie van zijn medeleden. Hield van gezelligheid en was vaak in de koffiekamer van de Kamer te vinden. Sprak met een Gorkums accent.

Vrij-Liberalen, Vrijheidsbond
in de periode 1913-1923: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Alibert Cornelis

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Mr. A.C. Visser (toevoeging 'Van IJzendoorn' sinds 1904)

geboorteplaats en -datum
Gorinchem, 2 augustus 1858

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 23 september 1924

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

partij(en)
  • Bond van Vrije Liberalen, van 23 juni 1906 tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf 16 april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 2 juli 1890 tot 3 juli 1923 (1890-1919 voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • hoogleraar burgerlijk en handelsrecht, Rijksuniversiteit Leiden, van 27 september 1899 tot 1 oktober 1923 (op non-actief in de jaren 1913-1923)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1913 tot 10 december 1923 (1913-1918 voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • fractievoorzitter Vrije Liberalen, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 november 1916 tot 16 april 1921

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • voorzitter Raad van Commissarissen "Leidsche Spaarbank"
  • lid Raad van Commissarissen N.V. "Textielfabriek v/h Gebr. Van Wijk" te Leiden

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van maart 1919 tot september 1919
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1920 tot januari 1921

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen zoals justitie, visserij, verkeersaangelegenheden, belastingen en onderwijs
  • Verdedigde in 1917 met succes in de Eerste Kamer een door hem en Marchant, De Meester en Troelstra ingediend initiatiefvoorstel over verhoging van de onderwijssalarissen. De regering bekrachtigde het voorstel niet, maar kwam korte tijd later met een eigen voorstel, dat wel wet werd.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Sprak in november 1918 de gevleugelde woorden, dat alleen de boden van de Eerste Kamer zouden treuren, als dit college ten grave zou worden gedragen. Vond dat de Eerste Kamer kon worden afgeschaft, mits er daarvoor in de plaats een referendum zou komen.
  • Werd in juli en september 1922 en in september 1923 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Was in 1923 ondanks ernstige ziekte aanwezig bij de stemming over de omstreden (en uiteindelijk met 1 stem verschil verworpen) ontwerp-Vlootwet

uit de privésfeer
Zijn vader was aannemer en vanaf circa 1858 koopman in koffie en thee (firma "Van Houweninge en Visser"), tevens wethouder van Gorinchem en Statenlid in Zuid-Holland

verkiezingen
  • Versloeg in 1913 P.E. Briët (arp) na herstemming
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.