Th.P. Viruly

foto Th.P. Viruly

Negentiende-eeuwse liberale senator. Zoon van een fabrikant uit het Gelderse Vuren en zelf zeepfabrikant in Rotterdam en in Gouda voorzitter van de Kamer van Koophandel. De in meerderheid liberale Provinciale Staten van Zuid-Holland verkozen hem, als vertegenwoordiger van het stedelijke kleinbedrijf in 1862 tot Eerste Kamerlid en hij bleef dat bijna veertig jaar. Behoorde tot de trouwe, gewaardeerde leden, die meer door stemgedrag dan door belangrijke bijdragen aan debatten inhoud aan hun Kamerlidmaatschap gaven. Regelmatig voorzitter van een Kamerafdeling.

liberaal
in de periode 1862-1902: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Theodorus Pieter

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 29 augustus 1822

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 10 april 1902

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • lid stedelijke raad (vanaf 1851 gemeenteraad) van Gouda, van 10 oktober 1848 tot 4 december 1877
  • wethouder van Gouda, van 17 oktober 1851 tot december 1877
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1862 tot 11 oktober 1884 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 10 april 1902 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid Raad van Commissarissen NRS (Nederlandsche Rhijnspoorweg Maatschappij), omstreeks 1876 en nog in 1885
  • hoofdingeland Hoogheemraadschap van Rijnland

afgeleide functies, presidia etc. (2/17)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1898 tot december 1898
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1899 tot december 1901

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1869 vóór het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel
  • Stemde in 1870 vóór het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Een zwager van hem, A.B. Houtkoper, was particulier secretaris van koning Willem II
  • Zijn vader was koopman, steenbakker en glasfabrikant te Vuren
  • Zijn oudste zoon was burgemeester van Haastrecht en Vlist

verkiezingen
  • Versloeg in juli 1862 in Provinciale Staten van Zuid-Holland in een derde stemronde W.D.A.M. baron van Brienen van de Groote Lindt met 46 tegen 24 stemmen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.