Dr. H. (Hilda) Verwey-Jonker

foto Dr. H. (Hilda) Verwey-Jonker
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Onafhankelijke, intelligente en arbeidzame socialiste van vrijzinnigen huize. Sloot zich in haar studententijd aan bij de SDAP. Eerste vrouwelijke sociologe die promoveerde. Enige jaren lid van de Eerste Kamer, daarna vijftien jaar Kroonlid van de SER waar zij zich beter thuis voelde. Haar hele leven betrokken bij problemen van vluchtelingen. Feministe. Veelzijdige maatschappelijke, politieke en wetenschappelijke activiteiten. Veelgevraagd spreekster en publiciste.

PvdA
in de periode 1954-1958: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hilda (Hilda)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • H. Jonker, van 20 mei 1908 tot 9 juli 1930
  • H. Verwey-Jonker, van 9 juli 1930 tot 9 oktober 1945
  • Dr. H. Verwey-Jonker, vanaf 9 oktober 1945 (na haar promotie in de Letteren aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam)

geboorteplaats en -datum
Goes, 20 mei 1908

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 23 juni 2004

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1927 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 1 september 1953 tot 4 september 1962
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 november 1954 tot 16 mei 1957
  • parttime wetenschappelijk hoofdmedewerker Sociologische Instituut, Rijksuniversiteit Utrecht

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/12)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/24)

  • lid bestuur VPRO, vanaf 26 april 1969
  • lid commissie-Wagner, vanaf 1980

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerster cultuur (omroep), sociale zaken en onderwijs van de PvdA-Eerste Kamerfractie. Voerde verder onder meer het woord bij de behandeling van het wetsvoorstel tot goedkeuring van het verdrag inzake de status van vluchtelingen en bij de behandeling van het wetsvoorstel tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de vrouw.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Eén der "Heren XVII", een groep van zeventien vertegenwoordigers uit het bevrijde Zuiden die in februari 1945 in Engeland op het landgoed Stubbings bij Maidenhead koningin Wilhelmina bijpraatte over de toestanden in Nederland.

uit de privésfeer (3/8)
  • In 1993 kreeg een onafhankelijk instituut voor onderzoek op sociaal-maatschappelijk terrein haar naam
  • Haar lengte was slechts 1.48 m
  • Haar echtgenoot was directeur van het natuurkundig laboratorium Philips te Eindhoven

verkiezingen
  • Was in 1952 kandidaat in en werd in 1956 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

niet-aanvaarde politieke functies
  • Weigerde in november 1945 een benoeming tot lid van de Tweede Kamer (Tijdelijke Staten-Generaal)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.