Mr. H.C. Verniers van der Loeff

foto Mr. H.C. Verniers van der Loeff
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Rotterdams advocaat uit een voornaam Zeeuws geslacht, die na zijn loopbaan als strafrechtpleiter gedeputeerde van Zuid-Holland werd en in 1876 in de Tweede Kamer kwam. Stapte na twee jaar over naar de Raad van State, maar keerde in 1884 terug in de Tweede Kamer. Behoorde tot de vooraanstaande (liberale) leden en kreeg in 1886 de leiding van de parlementaire enquête naar de toestanden in fabrieken en werkplaatsen, de zgn. arbeidsenquête. Nauwgezet en actief Kamerlid. Geen overmatig veel sprekend lid, maar als hij dat deed, had hij altijd de aandacht van zijn medeleden.

liberaal, oud- of vrije liberalen
in de periode 1876-1891: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Cornelis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 7 maart 1831

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 22 januari 1891

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • lid Gedeputeerde Staten (belast met onderwijswetten, financiën, armwezen, kerkelijke zaken jacht en visserij) van Zuid-Holland, van 13 oktober 1874 tot 15 maart 1876
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 maart 1876 tot 10 september 1878 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Raad van State, van 10 september 1878 tot 16 december 1883 (benoemd bij K.B. van 1 september 1878)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 februari 1884 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 22 januari 1891 (voor het kiesdistrict Rotterdam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid Staatscommissie voor de herziening der faillissementswet (Staatscommissie-Kist), van 22 november 1879 tot oktober 1883
  • voorzitter bestuur Industrieschool voor meisjes te 's-Gravenhage, tot 1884

afgeleide functies, presidia etc. (2/13)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Marine en Oorlog (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over handelsaangelegenheden, koloniale zaken, financiën en binnenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stond bekend als het financieel enfant terrible van de Tweede Kamer
  • Was op 23 december 1889 voor het laatst aanwezig in de Tweede Kamer; daarna afwezig wegens ziekte

uit de privésfeer
  • Zijn vader was controleur van 's rijks entrepot en directeur der directe belastingen in Zuid-Holland
  • Een dochter van hem was gehuwd met de letterkundige Marcellus Emants
  • Studiegenoot van J.A. Fruin, de latere hoogleraar

verkiezingen (3/6)
  • Werd in 1883 bij de periodieke verkiezingen in het district Arnhem verslagen door A. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.r.)
  • Versloeg in 1884 bij tussentijdse verkiezingen M.L. van Deventer en J.M. Voorhoeve (a.r.)
  • Werd in 1884, 1886 en 1887 bij de algemene verkiezingen steeds in de eerste stemmingsronde gekozen (met circa 65 procent van de stemmen)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.