J.B. Verheij

foto J.B. Verheij
bron: Onze Afgevaardigden

Kolonel der Mariniers die als liberaal afgevaardigde voor Rotterdam in de Tweede Kamer zat. Had deelgenomen aan expedities in Atjeh en werd later leraar aan de Koninklijke Militaire Academie. In 1903 benoemd tot commandant van de Mariniers. Ondanks zijn wat woeste, bebaarde uiterlijk, een sympathieke, goedhartige man, die nooit de strijd zocht en zich steeds bescheiden opstelde. Gewaardeerd als marinedeskundige en als onderwijsspecialist.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1897-1913: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joor Bastiaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Werkendam (N.Br.), 21 juli 1851

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 4 mei 1913

3.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1897 tot 7 juli 1903 (voor het kiesdistrict Rotterdam III)
  • commandant der Mariniers, van 1 augustus 1903 tot 4 mei 1913
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1903 tot 4 mei 1913 (voor het kiesdistrict Rotterdam III)
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 5 mei 1905 tot 3 september 1907 (gekozen in district V)

officiersrangen (2/5)
  • luitenant-kolonel, Korps Mariniers, van 1 april 1895 tot 1 augustus 1903 (op non-activiteit in 1897)
  • kolonel, Korps Mariniers, van 1 augustus 1903 tot 4 mei 1913

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid Schoolcommissie te Rotterdam, van 1892 tot 1906
  • voorzitter Schoolcommissie te Rotterdam, van 1906 tot 4 mei 1913

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid Nederlandsch Onderwijzersgenootschap

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was marine-woordvoeder van de liberalen in de Tweede Kamer. Hield zich ook bezig met onderwijs.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Medeoprichter Marine-vereniging te Den Helder, 1883
  • Zijn vader was opzichter en aannemer van openbare werken te Werkendam
  • Zijn schoonvader was vice-admiraal en commandant marine

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1903 bij tussentijdse verkiezingen, na zijn benoeming tot commandant der Marininiers bij enkelvoudige kandidaatstelling herkozen
  • Versloeg in 1905 K.A. Warmenhoven Jr. (chu)
  • Versloeg in 1909 J.A. Loeff (rk) na herstemming

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.