Mr. S.A. Vening Meinesz

foto Mr. S.A. Vening Meinesz
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Liberaal bestuurder en politicus. Voormalige hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, die burgemeester van Rotterdam en van Amsterdam en Kamerlid was. Werd in 1869 wethouder van financiën in de hoofdstad, maar moest aftreden toen hij met de dochter van burgemeester Den Tex trouwde. Voerde als burgemeester in beide steden met vaste hand het bewind. Aanhanger van de conservatief liberale stroming, die in de Kamers over uiteenlopende zaken sprak.

liberaal
in de periode 1875-1909: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, burgemeester van Amsterdam, burgemeester van Rotterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Sjoerd Anne

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Harlingen, 20 februari 1833

overlijdensplaats en -datum
Leusden, 26 december 1909

3.

Partij/stroming

stroming(en)
(oud-)liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1875 tot 21 januari 1881 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • burgemeester van Rotterdam, van 15 februari 1881 tot 15 oktober 1891 (benoemd bij K.B. van 25 december 1880)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 december 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 juli 1888 tot 23 juli 1904 (voor Zuid-Holland)
  • burgemeester van Amsterdam, van 15 oktober 1891 tot 1 april 1901 (benoemd bij K.B. van 17 september 1891)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 26 december 1909 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid hoofdbestuur Vereeniging onder de zinspreuk "Moed, Trouw en Beleid"
  • voorzitter hoofdcommissie Nationaal Geschenk huwelijk koningin Wilhelmina, 1901

afgeleide functies, presidia etc. (2/9)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1902 tot september 1903
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1904 tot december 1904

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/3)
  • erevoorzitter Nederlandsche Heidemaatschappij, afdeling Amsterdam
  • erevoorzitter Maatschappij "Apollo"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in Tweede en Eerste Kamer onder meer over justitiële onderwerpen, financiën, koloniën, binnenlandse zaken en spoorwegen

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Moest in januari 1872 in verband met zijn huwelijk met de dochter van burgemeester Den Tex aftreden als wethouder
  • Nam in 1901 ontslag als burgemeester van Amsterdam vanwege onvoldoende steun van de minister van Binnenlandse Zaken voor zijn politiebeleid

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn vader was rijksontvanger te Bergum en Amsterdam en controleur der belastingen
  • Zijn ouders waren neef en nicht van elkaar
  • Zijn oom Anne Jelles Meinesz was burgemeester van Sloten en van Schoterland

verkiezingen
  • Werd in 1875 en 1879 in de eerste stemmingsronde gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.