S. van Velzen jr.

foto S. van Velzen jr.
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Alphense steenfabrikant die zes jaar Tweede Kamerlid en negen jaar Eerste Kamerlid was voor de antirevolutionairen. Zijn Friese vader behoorde als predikant en hoogleraar tot de leidende figuren van de Afscheiding. Hijzelf was aanvankelijk boekhandelaar en uitgever in Kampen. In het parlement een actief woordvoerder, die overigens geen vooraanstaande rol speelde.

ARP, antirevolutionair
in de periode 1888-1910: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Simon

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Drogeham (grietenij Achtkarspelen, Frl.), 2 november 1835

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 13 februari 1913

3.

Partij/stroming

stroming(en)
anti-Takkiaan, 1894

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 7 juli 1880 tot september 1901 (voor het kiesdistrict Alphen)
  • lid gemeenteraad van Alphen (Z.H.), omstreeks 1891
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Bodegraven)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 23 juli 1904 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 3 november 1910 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid bestuur Stichting "Bloemendaal" (krankzinnigengesticht) te 's-Gravenhage
  • lid bestuur (later voorzitter) Groen van Prinstererschool te 's-Gravenhage

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1907 tot december 1907
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1908 tot december 1908

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Interpelleerde in 1902 minister Melvil van Lynden over de invrijheidstelling der Nederlandse krijgsgevangenen uit de Zuid-Afrikaanse oorlog
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over onderwijs, militaire zaken, waterstaat en justitie

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn moeder overleed 25 mei 1837, zijn (eerste) stiefmoeder in 1839
  • Zijn vader was Hervormd predikant te Drogeham (1834-1835) en daarna Christelijk-afgescheiden predikant te Leeuwarden (1835-1839) en Amsterdam (1839-1854), en hoogleraar te Kampen (1854-1889)

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1888 in het district Bodegraven J.G. Patijn (lib.) na herstemming. Werd in het kiesdistrict Zuidhorn na herstemming verslagen door E.J.J.B. Cremers (lib.).
  • Versloeg in 1891 J.N. Bastert (cons.lib.) na herstemming
  • Was in 1894 geen Tweede Kamerkandidaat

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.