J.T. (Jakob) Vellenga

foto J.T. (Jakob) Vellenga
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Fries en hervormd PvdA-Tweede Kamerlid. Oud-journalist en wethouder van Leeuwarden. Hield zich vooral bezig met sociale zaken, gemeentefinanciën, binnenlands bestuur en ouderenbeleid. Niet spectaculair, maar wel een gewaardeerd en gerespecteerd afgevaardigde. Werd tot zijn teleurstelling in 1979 door zijn fractie niet aangewezen als Tweede Kamervoorzitter als opvolger van Vondeling. Verliet toen de politiek. Door zijn gevoel voor humor en lange gestalte de ideale figuur om op het Sinterklaasfeest in de Tweede Kamer de rol van Sint te spelen.

PvdA
in de periode 1965-1979: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jakob Tiede (Jakob)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 2 september 1920

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 20 september 2012

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • wethouder (van armwezen, sociale zaken en personeelszaken) van Leeuwarden, van 1 september 1953 tot 8 juni 1965
  • lid Provinciale Staten van Friesland, van 3 juli 1962 tot 2 juni 1966
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1965 tot 22 februari 1967
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 september 1968 tot 28 augustus 1979

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid Raad van Commissarissen "Tebel", van 1984 tot 1991
  • voorzitter Nationaal Comité Europees Jaar van de Ouderen en Solidariteit tussen generaties 1993, van 1993 tot 1994

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • voorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 24 januari 1978 tot 28 augustus 1979
  • ondervoorzitter vaste commissie voor de betrekkingen met de Nederlandse Antillen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 21 maart 1979 tot 28 augustus 1979

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met sociale zaken, pensioenen, financiën lagere overheden, binnenlandse zaken, Koninkrijksaangelegenheden en maatschappelijk werk (ouderenbeleid). Daarnaast regiovertegenwoordiger voor Friesland.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Voltrok als ambtenaar van de burgerlijke stand in Leeuwarden meer dan 5000 huwelijken
  • Zijn vader stemde op de Hervormd-Gereformeerde Staatspartij

anekdotes en citaten
  • Op 5 december placht hij in de Tweede Kamer op te treden als Sinterklaas waarbij hij tal van collega's de oren waste.

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"de lange darm" (bijnaam in Leeuwarden)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.