N. (Nico) van der Veen

foto N. (Nico) van der Veen

PSP-voorman. Principiële socialistische dominee, AJC'er, SDAP'er en korte tijd PvdA'er. In 1959 de eerste fractievoorzitter van de PSP in de Tweede Kamer. Keerde zich krachtig tegen het bestaan van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), die hij een ondemocratische instelling noemde waarvan hij groot gevaar vreesde voor de vrijheden van de mens. Jong overleden.

PSP
in de periode 1959-1962: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Nicolaas (Nico)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 18 juni 1916

overlijdensplaats en -datum
Zaandam, 20 april 1962

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij) (vanaf omstreeks 1934)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 9 februari 1946 tot 1947
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1955 (naar aanleiding van het Sociaal-Democcratisch Centrum)
  • PSP (Pacifistisch-Socialistische Partij), vanaf 1957

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Westzaan (N.H.), van 24 augustus 1952 tot 20 april 1962
  • leraar godsdienstgeschiedenis, Lyceum te Zaandam, van augustus 1952 tot 20 april 1962
  • fractievoorzitter PSP Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 maart 1959 tot 20 april 1962
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1959 tot 20 april 1962

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • algemeen voorzitter Nederlands-Hervormd Jongerenwerk, "Het Kompas", van 1949 tot 1953
  • leider van vele jeugdclubs en kampen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer behalve over algemene politiek onderwerpen vooral over buitenlandse zaken en defensie

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was in de jaren 1941-1943 actief in de illegaliteit met name voor Joodse kinderen
  • Bekleedde in de jaren 1944/1945 functies bij de Orde-Dienst, de Binnenlandse Strijdkrachten, het Militair Gezag en de afdeling Politieke Recherche
  • Zijn ouders scheidden in 1918, toen hij nog een baby was. Hij leerde zijn vader pas op zijn 23e kennen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.