Mr. B.P. (Binne Piet) van der Veen

foto Mr. B.P. (Binne Piet) van der Veen
bron: Rijksarchief Leeuwarden

Advocaat uit Leeuwarden, die zesenhalf jaar Tweede Kamerlid voor de VVD was. Zoon van een onderwijzer. Sloot zich voor de oorlog aan bij de vrijzinnig-democratische jongeren en werd in 1946 lid van de Partij van de Vrijheid. Als Kamerlid één van de justitie-woordvoerders van de VVD. Lange tijd Statenlid en vooraanstaand VVD-partijbestuurder in Friesland.

VVD
in de periode 1956-1963: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Binne Piet (Binne Piet)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 20 december 1916

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 10 januari 1981

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 1946 tot 24 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 24 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Provinciale Staten van Friesland, van 24 december 1946 tot 5 juni 1974
  • kantonrechter-plaatsvervanger te Leeuwarden, van 1 juni 1949 tot 1 januari 1970
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1959 tot 5 juni 1963

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/8)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • deken Orde van Advocaten te Leeuwarden (20 jaar)
  • voorzitter Leeuwarder Woningcorporatie "Verenging voor Volkshuisvesting" (ruim 10 jaar)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was justitie-woordvoerder van de VVD in de Tweede Kamer. Hield zich voorts bezig met handelspolitiek.
  • Was in 1961 één van de woordvoerders van zijn fractie bij de behandeling van wetsvoorstellen tot herziening van het kinderstrafrecht en van het kinderstrafprocesrecht

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was op zeventienjarige leeftijd medeoprichter van de VDJO (Vrijzinnig-Democratische Jongerenorganisatie)
  • In oktober 1961 één van de 12 parlementsleden, die een verklaring ondertekenden waarin 200 personen aandrongen op het nakomen door Nederland van de belofte inzake het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw-Guinea
  • Hij stelde zich in 1963 niet herkiesbaar, omdat de manier van politiek bedrijven in de Tweede Kamer hem tegenstond

verkiezingen
  • Stond in 1952 bij de Tweede Kamerverkiezingen op de 15e (onverkiesbare) plaats van de VVD-kandidatenlijst
  • Was in 1963 geen Tweede Kamerkandidaat meer

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.