Mr. R. van Veen

foto Mr. R. van Veen
bron: Onze Afgevaardigden

Afgevaardigde voor de vrije-antirevolutionairen, later christelijk-historischen. Geboren in Friesland, maar advocaat in Groningen en daarna in Den Haag. Schoonzoon van een vooraanstaande Friese antirevolutionair. Was vanaf 1901 Tweede Kamerlid voor het district Dokkum. Leidde in de periode 1918-1924 de crisis-enquêtecommissie, een staatscommissie die onderzoek deed naar de uitvoering van de Distributiewet.

Vrij-AR, CHP, CHU
in de periode 1901-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Rienk

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Lemmer (gem. Lemsterland, Frl.), 30 augustus 1865

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 1 mei 1929

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot november 1896
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), van november 1896 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), van 16 april 1903 tot 9 juli 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), vanaf 9 juli 1908

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Dokkum)
  • advocaat en procureur te 's-Gravenhage, vanaf oktober 1901
  • raadsheer-plaatsvervanger Gerechtshof te 's-Gravenhage, van 1 januari 1911 tot 1 mei 1929
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 24 juli 1922

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid commissie van beroep wachtgeldregeling voor de landmacht, van januari 1924 tot 1 mei 1929
  • kerkvoogd (16 jaar)

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Bijzondere Commissie onderzoek overeenkomsten proefinstallatie voor veevoederfabricage (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 11 maart 1920 tot 22 december 1920
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1922 tot mei 1922

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer met name over justitie, onderwijs, belastingen en Suriname

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn broer, Sietse Douwes, was hoogleraar in Utrecht en een bekend kerkhistoricus

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1909 K. de Vries Sz. (vdb)
  • Versloeg in 1913 J. Sibinga Mulder (lu)
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.