Th.G.G. Valette

Uit Limburg afkomstige leraar Duits en Engels, die een klein jaar afgevaardigde voor het district Gouda was. Behoorde tot de vooruitstrevend liberalen die het kiesrechtvoorstel van Tak steunden. Hoewel hij liberaal was en een gewezen katholiek werd zijn kandidatuur in Gouda bij de verkiezingen van 1894 ondersteund door Kuyper, die net als hij Takkiaan was. Werd echter niet herkozen. Trad later toe tot de VDB.

Liberale Unie
in de periode 1893-1894: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Theodore Gerard Glaude

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tegelen, 18 december 1855

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 17 november 1935

begraafplaats en -datum
Driehuis-Westerveld (crematie), 21 november 1935

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal, tot maart 1901
  • Takkiaan, 1894

partij(en)
VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), vanaf maart 1901

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot maart 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • leraar Duits, "Rijks Hogere Burgerschool" en "Stedelijk Gymnasium" te Gouda, van 1 september 1888 tot 1 mei 1896
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 juni 1893 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Gouda)
  • leraar moderne talen, afdeling HBS van Gymnasium "Willem III" te Batavia (Ned.-Indië), van juni 1896 tot september 1909 (met verlof naar Nederland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • secretaris-penningmeester Indisch Genootschap, omstreeks 1920
  • lid hoofdbestuur ANV (Algemeen Nederlandsch Verbond) voor Nederlands-Indië, van 1916 tot 1925

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer slechts enkele malen, uitsluitend over onderwijs

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was belastingontvanger (in Limburg en later in Noord-Brabant)

verkiezingen
  • Versloeg in 1893 J.N. Bastert (cons.lib) na herstemming
  • Werd in 1894 verslagen door de anti-Takkiaan C.J.E. graaf van Bylandt (lib.)
  • Eindigde bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1913 in het district Appingedam als derde achter J.H.A. Schaper (sdap) en A. Zijlstra (arp)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.