Mr. M. (Map) Tydeman jr.

foto Mr. M. (Map) Tydeman jr.
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

In Tiel geboren advocaat die lange tijd liberaal afgevaardigde voor het gelijknamige district was. Woonachtig in Breda en schoolopziener in Brabant. Behoorde tot de oud-liberalen en werd later leider van de Bond van Vrije Liberalen, maar steunde in 1894 Tak van Poortvliet. In de Kamer vooral onderwijs- en defensiespecialist. Maakte in 1914 deel uit van de Pacificatiecommissie en verzette zich als één van de laatste liberalen tegen financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Rechtzinnige liberaal, die zich met volle overgave inzette voor de publieke zaak. Ondanks een zekere afstandigheid populair bij de kiezers in zijn district en in Tiel na zijn dood (hij overleed door een jachtongeval) geëerd met een borstbeeld.

Liberale Unie, oud- of vrije liberalen, Vrij-Liberalen
in de periode 1891-1916: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Meinard (Map)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tiel, 6 maart 1854

overlijdensplaats en -datum
Hilvarenbeek, 4 november 1916

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • (oud-)liberaal
  • Takkiaan, 1894

partij(en)
  • Liberale Unie, tot 1894
  • Bond van Vrije Liberalen, vanaf 23 juni 1906

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Kiesrecht-Kamerclub, van juni 1893 tot 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • schoolopziener, arrondissement Zevenbergen, van 1 januari 1883 tot 1 januari 1894
  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te Breda, van 1 juni 1889 tot 4 november 1916
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 december 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 4 november 1916 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • fractievoorzitter Vrije Liberalen, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van september 1906 tot 4 november 1916

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-Heemskerk), van 2 mei 1910 tot mei 1912
  • lid Staatscommissie voor het onderwijs (Staatscommissie-Bos), van 31 december 1913 tot 11 maart 1916

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1906 tot september 1906
  • lid Commissie voor Huishoudelijke aangelegenheden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 september 1913 tot 4 november 1916

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1911 tegen de ontwerp-Steenhouwerswet
  • Behoorde in 1911 met Van Karnebeek en De Beaufort tot de drie liberalen die vóór de ontwerp-Militiewet stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Eerste ondertekenaar "Manifest aan de liberale kiezers" (18 februari 1905), wat de aanzet gaf tot de oprichting van de Bond van Vrije Liberalen

uit de privésfeer (3/5)
  • In Tiel werd op 22 juni 1918 in het Kalverbosch een borstbeeld van hem onthuld
  • Zijn vader was advocaat en lid van Provinciale Staten van Gelderland (1876-1904)
  • Zijn moeder overleed toen hij 2 jaar was

verkiezingen (3/8)
  • Versloeg in 1905 C. van der Voort van Zijp (arp)
  • Versloeg in 1909 H.C. Hogerzeil (arp)
  • Versloeg in 1913 C. Smeenk (arp)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.