J. (Jan) Tuin

foto J. (Jan) Tuin
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Zes jaar Tweede Kamerlid voor de PvdA en daarna veertien jaar de bekwame burgemeester van Groningen. Gezagsgetrouwe socialist, zoon uit een Gronings landarbeidersgezin met negen kinderen, die als twaalfjarige begon als boerenknecht en zich via zelfstudie en de SDAP omhoog werkte tot hoofdonderwijzer, gedeputeerde, burgemeester en Kamerlid. Rustig spreker die ook in andere partijen werd gewaardeerd als een vriendelijk en begripvol man. Hij was steeds herkenbaar aan een royale vlinderstrik en een dun sigaartje tussen de vingers van zijn linker hand.

PvdA
in de periode 1946-1951: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Finsterwolde, 25 maart 1900

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 6 november 1972

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1922 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 27 juli 1948
  • lid Gedeputeerde Staten (onder meer belast met bestuurlijke aangelegenheden, organisatie, monumenten en cultuur) van Groningen, van 1 augustus 1946 tot 1 oktober 1951
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 augustus 1948 tot 1 oktober 1951
  • burgemeester van Groningen, van 1 oktober 1951 tot 1 april 1965

gevangenschap/internering
geïntereerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 17 juli 1942 tot september 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/8)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter Academisch Ziekenhuis te Groningen
  • voorzitter Politieopleidingsschool, vanaf 1958

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter begrotingscommissie voor Binnenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 27 september 1950 tot 1 oktober 1951

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met binnenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Eerste 'rode' burgemeester van Groningen
  • Bij zijn afscheid schonk de Groningse burgerij 90.000 gulden, als startkapitaal voor de Jan Tuin-Stichting voor jeugdhuizen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.