J. (Jan) van Tilburg

foto J. (Jan) van Tilburg
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

PvdA-bestuurder en Eerste Kamerlid, dat vooral een voorname rol speelde in de Rotterdamse gemeentepolitiek. Was belastinginspecteur en werd na de bevrijding wethouder van financiën en havenbedrijf van Rotterdam. In 1951 tevens financieel woordvoerder van de PvdA-senaatsfractie. In 1956 volgde een benoeming als Gouverneur van Suriname. Werd in dat jaar tijdens de formatie-De Gaay Fortman ook nog even genoemd als mogelijke premier. Keerde in 1962 terug naar Rotterdam.

PvdA
in de periode 1951-1955: lid Eerste Kamer, Gouverneur van Suriname

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 16 juni 1900

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 21 oktober 1977

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/15)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1951 tot 28 december 1955
  • Gouverneur van Suriname, van 19 februari 1956 tot 1 mei 1962 (vertrok per 18 maart 1962 naar Nederland)
  • voorzitter SVZ (Scheepvaartvereniging Zuid) te Rotterdam, van 1 juni 1962 tot 1 oktober 1967

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • vicevoorzitter raad van beheer Beurs van Koophandel te Rotterdam, vanaf 1945
  • lid hoofdbestuur VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), vanaf 1952

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Financiën 1953 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), januari 1953
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Binnenlandse Zaken 1953 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), januari 1953

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was financieel-woordvoerder van de PvdA in de Eerste Kamer

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1956 tijdens de formatiepoging van De Gaay Fortman genoemd als mogelijke minister-president van een extraparlementair kabinet. Mede doordat er enige tijd overheen ging, voordat hij hierover een gesprek met De Gaay Fortman kon voeren, blokkeerde de top van de PvdA voortijdig deze mogelijkheid.

uit de privésfeer
  • Maakte deel uit van het verzet en was actief in het Lokaal Werkcomité van de Illegaliteit in Rotterdam
  • Was van november 1960 tot april 1961 vanwege ziekenhuisopname in Nederland en keerde in juni 1961 terug naar Suriname

verkiezingen
  • Werd in 1951 en 1952 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.