Dr. M. (Maurits) Troostwijk

foto Dr. M. (Maurits) Troostwijk
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

PvdA-senator en bestuurder. Bescheiden en beminnelijk gemeentelijk topambtenaar van Fries Joodsen huize, die in zijn leven nooit op zijn lauweren heeft gerust. Coryfee van het gemeenterecht met grote verdiensten voor de vorming en opleiding van gemeenteambtenaren. Veel gevraagd spreker. Hoogleraar administratief recht en daarna enige jaren een burgemeester zonder franje. Gezaghebbend woordvoerder binnenlandse zaken in de Eerste Kamer. Signaleerde in de jaren zestig de cumulatie van hoge overheidspensioenen waarna de regering daaraan een einde maakte. Eindigde zijn loopbaan als voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State.

PvdA
in de periode 1962-1984: lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Mozes (Maurits)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 10 maart 1914

overlijdensplaats en -datum
Driebergen (gem. Driebergen-Rijsenburg), 8 februari 1991

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 januari 1962 tot 1 september 1975
  • burgemeester van Amersfoort, van 1 september 1971 tot 1 september 1975
  • lid Raad van State, van 1 september 1975 tot 1 april 1984 (benoemd bij K.B. van 2 augustus 1975)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid dagelijks bestuur VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), van 1972 tot 1975
  • voorzitter Milieuraad te Utrecht, van 1973 tot 1975

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)
  • voorzitter afdeling Rechtspraak (Raad van State), van 1 oktober 1982 tot 1 april 1984 (benoeming bij K.B. van 30 juli 1982)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder binnenlandse zaken van de PvdA-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1971 door minister Beernink gepasseerd voor het burgemeesterschap van Leiden, hoewel de Commissaris van de Koningin hem als eerste op de voordracht had gezet.

uit de privésfeer
Zat vanaf oktober 1943 tot de bevrijding ondergedoken in Donkerbroek (Friesland)

verkiezingen
  • Was in 1960 kandidaat in en werd in 1963, 1966 en 1971 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.