Jhr.Mr.dr. C.J. den Tex

foto Jhr.Mr.dr. C.J. den Tex
bron: Onze Afgevaardigden

Lid van een Amsterdamse Waals-hervormde patriciërsfamilie. Zijn vader was burgemeester en Eerste Kamerlid. Was behalve raadslid en gedeputeerde van Noord-Holland ook vier jaar Tweede Kamerlid. Bekleedde tientallen functies in het (Amsterdamse) maatschappelijke leven, uiteenlopend van het secretariaat van de Vereniging Rembrandt tot een commissariaat bij een stoomvaartmaatschappij. Speelde in de Kamer slechts een bescheiden rol.

Liberale Unie
in de periode 1901-1905: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Cornelis Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 17 augustus 1855

overlijdensplaats en -datum
Worth-Rheden (gem. Rheden, Gld.), 5 april 1907

3.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 2 november 1898 tot 5 april 1907 (voor het kiesdistrict Amsterdam VI)
  • lid Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van 15 november 1898 tot 5 april 1907
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 19 september 1905 (voor het kiesdistrict Amsterdam VI)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/30)

  • lid hoofdbestuur Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin, vanaf 1907
  • lid bestuur Vereeniging voor volksmuziek in de open lucht, vanaf 1907

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak slechts enkele malen in de Tweede Kamer; over het bestuur der provinciën en volksgezondheid

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nadat hij in 1898 zijn zetel in de Staten had verloren, werd hij in oktober dat jaar in een tussentijdse vacature zonder tegenkandidaat alsnog gekozen. Het zittende lid van Gedeputeerde Staten, R.W.J.C. van de Wall Bake, maakte toen plaats voor hem.

uit de privésfeer
Een dochter van hem was gehuwd met de zoon van L.H.N. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Den Haag en Commissaris van de Koningin

verkiezingen
  • Versloeg in 1901 H.W. van Marle (arp) na herstemming
  • Was in 1905 geen Tweede Kamerkandidaat

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.