E.M. Teenstra

foto E.M. Teenstra
bron: Onze Afgevaardigden

Groningse landbouwer die in 1909 voor het district Zuidhorn als vrijzinnig-democraat in de Tweede Kamer kwam. Was daar woordvoerder op het gebied van landbouw en nijverheid. In de veronderstelling dat zijn partij zetels zou verliezen en hij kans liep niet herkozen te worden, verliet hij begin 1922 met Van Beresteyn de VDB-fractie. Nam in dat jaar zonder succes als lijsttrekker van de Plattelandspartij deel aan de verkiezingen.

VDB, groep-Van Beresteyn/Teenstra (ex-VDB)
in de periode 1909-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Edsge Marten

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Grijpskerk (Gr.), 25 juli 1873

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 24 mei 1958

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), tot 20 februari 1922
  • Plattelandspartij, vanaf 1922

lid tussentijds gevormde fractie(s)
fractie-Teenstra, van 8 februari 1922 tot 24 juli 1922

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • landbouwer te Ruigezand, vanaf 1897 (polder en buurtschap bij Zuidhorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1909 tot 24 juli 1922 (1909-1918 voor het kiesdistrict Zuidhorn)

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Staatscommissie uitgifte landbouwgronden in de nieuwe Zuiderzeepolders (Staatscommissie-Vissering), vanaf december 1926
  • plaatsvervangend lid Jachtcommissie, omstreeks 1931

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Interpelleerde in 1921 minister König over de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee
  • In 1921 mede-indiener van een initiatiefvoorstel-Deckers tot afschaffing van de zomertijd

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad op 8 februari 1922 uit de VDB uit onvrede over de gang van zaken bij de kandidaatstelling voor de verkiezingen van 1922. Hij wenste geen plaats onder Mr. Oud te aanvaarden.

uit de privésfeer
Zijn vader was rentenier

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1913 A. Zijlstra (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1917 G. Sterringa (sdp)
  • Was in 1918 nummer twee op de VDB-kandidatenlijst in de oostelijke en noordelijke provincies

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.