Mr.Dr. J.J. Teding van Berkhout

foto Mr.Dr. J.J. Teding van Berkhout
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

In de rechtsgeleerdheid en wis- en natuurkunde afgestudeerde aanhanger van de Reveil-beweging, die zeven jaar Tweede Kamerlid voor het district Gorinchem was. Richtte samen met vrienden als Groen van Prinsterer en Da Costa in Amsterdam de antirevolutionaire kiesvereniging 'Nederland en Oranje' op. Negen jaar wethouder van openbare werken in Amsterdam. Voerde regelmatig het woord in de Kamer, waarbij onderwijs zijn grootste belangstelling had.

antirevolutionair
in de periode 1873-1880: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

James John

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 4 december 1814

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 25 juli 1880

3.

Partij/stroming

stroming(en)
antirevolutionair

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 15 oktober 1851 tot 7 september 1869
  • wethouder (van publieke werken) van Amsterdam, van 24 juni 1856 tot februari 1866
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1873 tot 25 juli 1880 (voor het kiesdistrict Gorinchem)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid College van Curatoren Atheneum Illustre te Amsterdam
  • secretaris Fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over waterstaat, onderwijs, het muntwezen, belastingen en buitenlandse zaken
  • Stemde in 1874 als enige antirevolutionair vóór artikel 1 van de ontwerp-Censuswet van minister Geertsema

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was landbezitter en rentenier
  • Zijn echtgenote was Belgische

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1858 in het district Leiden verslagen door P.H. baron Taets van Amerongen (cons.)
  • Versloeg in 1873 in het district Gorinchem na herstemming J. Heemskerk (cons.)
  • Versloeg in 1877 J.J. van Tienhoven van den Boogaard (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.