E.J.M. Stumpel

foto E.J.M. Stumpel
bron: privécollecte

Woordvoerder middenstandsaangelegenheden van de RKSP-fractie in de Tweede Kamer. Geboren in de overwegend katholieke gemeente Alkemade, maar later woonachtig in West-Friesland. Zoon van boekhandelaar en zelf in Hoorn drukker-uitgever van onder meer het Noordhollandsch Dagblad. Bekleedde diverse functies in katholieke middenstandsorganisaties.

RKSP, KVP
in de periode 1934-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Eduard Joseph Marie

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Roelofarendsveen (gem. Alkemade, Z.H.), 24 september 1879

overlijdensplaats en -datum
Hoorn, 21 juli 1967

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • lid gemeenteraad van Hoorn, van 5 september 1916 tot 20 juni 1934
  • wethouder (onder meer van bedrijven) van Hoorn, van 11 februari 1924 tot 20 juni 1934 (vanaf 1931 tevens locoburgemeester)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 maart 1934 tot 4 juni 1946

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • president Raad van Commissarissen N.V. Noordhollandsch Dagblad
  • lid Commissie van Toezicht, bedoeld in art. 120 der Ziektewet, omstreeks 1946

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over middenstandszaken, financiën en bij de behandeling van de begrotingen van het Zuiderzeefonds

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1924 de eerste katholieke wethouder van Hoorn. Volgde een vrijzinnig-democraat op.
  • Nam in 1934 wegens zijn gezondheid ontslag als wethouder en raadslid van Hoorn
  • Maakte zich sterk voor totstandkoming van de Vestingswet Kleinbedrijf 1937

uit de privésfeer
  • Was oprichter van het Noordhollandsch Dagblad
  • Zijn vader was boekhandelaar

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.