H. (Henri) Stulemeijer

foto H. (Henri) Stulemeijer
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Rotterdamse onderwijzer, later koopman en gemeentebestuurder die zeven jaar Tweede Kamerlid was voor de katholieken. Was tevens negen jaar wethouder van Rotterdam, maar moest die combinatie later opgeven. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was hij in Rotterdam verantwoordelijk voor de levensmiddelenvoorziening. Later werd hij burgemeester van Bergen op Zoom en van Schiedam. Stemde in 1920 als één van de weinigen tegen toetreding van Nederland tot de Volkenbond.

Algemeene Bond (RKSP)
in de periode 1918-1925: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hendrikus (Henri)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 27 oktober 1867

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 11 oktober 1936

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • wethouder (van armwezen, ziekenzorg, levensmiddelen- en brandstofvoorziening) van Rotterdam, van 15 september 1911 tot 1 januari 1920
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 15 september 1925
  • wethouder (van financiën) van Rotterdam, van 10 juni 1920 tot 1 december 1920 (na het aftreden van wethouder Van Aalten)
  • burgemeester van Bergen op Zoom, van 1 juli 1924 tot 15 maart 1929
  • burgemeester van Schiedam, van 15 maart 1929 tot 1 maart 1935

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter ter distribuering van brandstoffen voor huisbrand en kleinindustrie, district Rotterdam, vanaf april 1918
  • lid College van Regenten Gevangenissen te Rotterdam, vanaf 20 mei 1919 (nog in 1923)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen, onder meer over landbouw, belastingen, binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en koloniën. Voerde betrekkelijk weinig het woord.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Nam in november 1920 ontslag als wethouder, nadat G.S. goedkeuring had onthouden aan een raadsbesluit over toevoeging van de gehele opbrengst van de oorlogswinstbelasting aan de gewone dienst
  • Moest als nieuw aangetreden burgemeester van Bergen op Zoom 'schoon schip maken' in de ambtelijke organisatie van de gemeente, omdat de gemeentesecretaris en -ontvanger malversaties hadden gepleegd
  • Als burgemeester van Schiedam zag hij die gemeente groeien van 45.000 naar 60.000 inwoners. Was een populaire burgemeester.

uit de privésfeer
  • Zijn broer Carel was bouwondernemer en voorzitter van de Raad van Bestuur van de Hollandsche Kunstzijde Industrie
  • Zijn echtgenote kwam uit Noord-Limburg
  • Zijn vader was timmerman en aannemer

verkiezingen
  • Werd in 1913, na het overlijden van J.B. Verhey, bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen in het district Rotterdam III, maar kon geen zitting nemen wegens het zomerreces
  • Werd in 1914 na herstemming verslagen in Rotterdam III door de liberaal B.D. Eerdmans

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.