J.E. (Jo) Stokvis

foto J.E. (Jo) Stokvis
bron: Beeldbank Nationaal Archief

'De kleine Stokvis'. Joodse journalist en redacteur van het Kort Verslag van de Tweede Kamer, die in 1910 naar Indië vertrok. Was daar hoofdredacteur van De Locomotief, een dagblad dat spreekbuis was van de ethische richting. In Indië actief als sociaaldemocraat, onder andere in de Volksraad. Werd in 1937 koloniaal specialist van de SDAP-Tweede Kamerfractie.

SDAP, PvdA
in de periode 1937-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jozef Emanuel (Jo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 23 februari 1875

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 30 december 1951

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1919 tot 9 februari 1946
  • ISDAP (Indische Sociaal-Democratische Arbeiderspartij)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 9 februari 1946 tot december 1948 (bedankt vanwege de tweede politionele actie)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf november 1949

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/19)

  • medewerker dagblad "Indië-Express", van 1933 tot 1934
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 2 juli 1935 tot 4 juli 1939
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 16 oktober 1946

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/8)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • koloniaal medewerker "De Socialistische Gids", van 1921 tot 1922
  • lid Nationale Advies Commissie (adviescollege voor de samenstelling van de Voorlopige Staten-Generaal), van 20 juli 1945 tot 16 november 1945

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Woordvoerder Nederlands-Indische aangelegenheden van de SDAP- en de PvdA-Tweede-Kamerfracties

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1947/1948 tot de zgn. Nova Zembla-groep die zich verzette tegen militair optreden jegens de Republiek Indonesië

uit de privésfeer
  • Zat in de Tweede Wereldoorlog ondergedoken in Den Haag
  • Zijn vader was boekhouder en tapijt- en stoffenhandelaar

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen (3/4)
  • "Militio" (pseudoniem)
  • "Van der Haeghen" (pseudoniem)
  • "De kleine Stokvis" (koosnaam die zijn vrieden hem gaven)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.