Dr. B.J. (Benno) Stokvis

foto Dr. B.J. (Benno) Stokvis

Advocaat en linkse intellectueel die zes jaar namens de CPN in de Tweede Kamer zat. Was daar onder meer Justitie-woordvoerder en maakte deel uit van de parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945. Was voor de oorlog als letterkundige verbonden aan diverse tijdschriften en schreef enkele boeken. Verdedigde na de muiterij op 'de Zeven Provinciën' Sneevliet. Al in de jaren dertig voorvechter van de rechten van homo's, waarvoor hij zich als advocaat inzette. Publiceerde vijfendertig levensgeschiedenissen van homoseksuelen. Brak later met de CPN. Tussen 1967 en 1975 verzorgde hij de radiorubriek 'Recht en slecht'.

CPN
in de periode 1946-1952: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Benno Jules (Benno)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 23 januari 1901

overlijdensplaats en -datum
Laren (N.H.), 3 januari 1977

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CPH (Communistische Partij Holland), van 1934 tot oktober 1952 (sinds 1935 Communistische Partij van Nederland)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van juli 1955 tot 1971
  • DS'70 (Democratisch-Socialisten 1970), vanaf 1971

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur te Amsterdam, van 1924 tot 1 januari 1977 (onderbroken door zijn Kamerlidmaatschap)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 15 juli 1952

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid Staatscommissie onderzoek Grondwetsherziening vanwege hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkrijk (Staatscommissie-Beel), van 29 september 1947 tot maart 1948
  • radiospreker in de rubriek "recht en slecht" van de NRU (Nederlandse Radio-Unie), later NOS, van 1967 tot 1975

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945 (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 12 november 1947 tot 15 juli 1952

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Interpelleerde op 22 mei 1951 minister Mulderije over het gratiebeleid ten aanzien van ter dood veroordeelde oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten
  • Diende in mei 1952 namens (en medeondertekend door) de gehele CPN-fractie een initiatiefwetsvoorstel in over wettelijke voorzieningen tot instandhouding en bevestiging van de vrede. Het voorstel beoogde strafbaarstelling van oorlogspropaganda. Het voorstel bleef onafgedaan.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Wist tijdens de Bezetting voor circa tweehonderd personen te bewerkstelligen dat de vermelde joodse afstamming in hun papieren ongedaan werd gemaakt. Zo werden zij voor deportatie behoed.
  • Werd in 1952 op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst gezet vanwege zijn kritiek op de partijleiding en solistische optreden

uit de privésfeer
  • Hij had Joodse voorouders
  • De familie van zijn moeder kwam uit Wit-Rusland
  • Zijn vader was commissionair en later boekhandelaar; zijn moeder was concertzangeres

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.