J.Th. Smits van Oijen

foto J.Th. Smits van Oijen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Ondernemer en burgemeester van Eindhoven die bijna tien jaar Eerste Kamerlid was. Behoorde in de Kamer tot de zwijgende leden. Zijn zoon volgde hem in 1885 op als burgemeester, nadat hij die functie 32 jaar had bekleed.

Rooms-Katholieken
in de periode 1883-1892: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Theodorus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Eindhoven, 6 januari 1823

overlijdensplaats en -datum
Eindhoven, 20 september 1898

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • wethouder van Eindhoven, van oktober 1851 tot 1 juni 1853
  • burgemeester van Eindhoven, van 1 juni 1853 tot 15 maart 1885
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 november 1883 tot 11 oktober 1884 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 11 september 1892 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid bestuur Instituut voor Doofstommen te Sint Michielsgestel, omstreeks 1862

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1886/1887 tegen de voornaamste herzieningen van de Grondwet
  • Stemde in 1892 tegen de ontwerp-Wet inzake de vermogensbelasting van minister Pierson

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Sloot zich in oktober 1891 aan bij de Centrumsclub, de Kamerclub van Katholieke Tweede en Eerste Kamerleden

uit de privésfeer
  • Zijn zus was gehuwd met een zoon van F.J.Th. de Bruijn, Eerste Kamerlid
  • Een zoon van hem was gedeputeerde van Noord-Brabant
  • Zijn vader was textielfabrikant, wethouder van Eindhoven en lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.