A. (Arie) Smit

foto A. (Arie) Smit

Vooraanstaande scheepsbouwer die Tweede Kamerlid voor de liberalen was. Kreeg zijn opleiding in het familiebedrijf van zijn grootvader Fop Smit en werd in 1875 belast met de leiding van scheepswerf 'De Schelde' in Middelburg. In Zeeland bekleedde hij enkele bestuurlijke functies, zoals burgemeester van Vlissingen en Statenlid. In 1886 koos het district Middelburg hem tot Tweede Kamerlid. Deskundig, maar weinig opvallend Kamerlid, dat vooral sprak over marine-aangelegenheden. Na in 1888 niet herkozen te zijn, in 1891 teruggekeerd als Kamerlid voor het district Ridderkerk. Hij bleef dat tot en met 1897.

Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub
in de periode 1886-1897: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Arie (Arie)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Ridderkerk, 1 mei 1845

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 10 mei 1935

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van 21 september 1893 tot maart 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot september 1897

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/11)

  • lid Provinciale Staten van Zeeland, van 30 november 1880 tot 1 augustus 1888 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Ridderkerk)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Ridderkerk)
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 23 september 1901 tot 9 november 1908

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1887 bij de grondwetsherziening vóór een (verworpen) amendement-Heldt om in de Grondwet op te nemen dat de Staten-Generaal moest beslissen over een oorlogsverklaring
  • Stemde in 1896 tegen de ontwerp-Kieswet van Van Houten

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Oprichter van een stoombootdienst tussen Dordrecht en Rotterdam (1879)
  • Was deelnemer in de stichting van de Rotterdamse en Gorinchemse Bank
  • Zijn vader was scheepsbouwmeester en stichter van een scheepswerf te Slikkerveer

verkiezingen (3/9)
  • Werd in 1894 en 1901 in het district Middelburg verslagen door Ch. Lucasse (arp)
  • Was in 1897 geen Tweede Kamerkandidaat
  • Werd in 1905 in het kiesdistrict Ridderkerk verslagen door A.Ph.R.C. baron van der Borch van Verwolde (arp)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.