W. (Wiebe) van der Sluis

foto W. (Wiebe) van der Sluis
bron: Vliegen, "Die onze kracht ontwaken deed"

In Friesland geboren boerenzoon die na propagandist van de SDAP in Overijssel te zijn geweest Tweede Kamerlid werd. In het interbellum de landbouwdeskundige van de SDAP. Stond bekend als een goed spreker. Antimilitarist en drankbestrijder. In 1926 door minister Kan benoemd tot burgemeester van Goor en daarmee één van de eerste socialistische burgemeesters. Was een voorbeeld van een burgemeester in oorlogstijd.

SDAP, PvdA
in de periode 1922-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Wiebe (Wiebe)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hemrik (gem. Opsterland, Frl.), 30 december 1881

overlijdensplaats en -datum
Almelo, 16 september 1963

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1909 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid gemeenteraad van Almelo, van 4 september 1923 tot 1 mei 1926
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1925 tot 4 juni 1946
  • burgemeester van Goor, van 1 mei 1926 tot 1 januari 1947
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van juni 1946 tot 1947

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • landbouwkundig medewerker, dagblad "Het Volk"
  • lid Staatscommissie inzake bodemprijzen/productiekosten in de land- en tuinbouw (Staatscommissie-Deckers/Ebels), van 15 december 1927 tot augustus 1933

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1932 met vier fractiegenoten een initiatiefvoorstel in tot wijziging van de Pachtwet. Dit voorstel, dat gelijk was aan het in 1931 door de Eerste Kamer verworpen regeringsvoorstel werd, na totstandkoming van de Crisis-Pachtwet, ingetrokken.
  • Interpelleerde in 1937 minister Deckers over het landbouwcrisisbeleid van de regering met betrekking tot de noodtoestand in het pluimveebedrijf

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Toen de gemeenteraad in 1926 in meerderheid besloot op Koninginnedag niet de vlag uit te steken, verzette hij zich daar niet tegen. Dat leidde tot Kamervragen.
  • Omdat hij zich soms kritisch uitliet over bijvoorbeeld het leger werd er soms op aangedrongen hem niet te herbenoemen als burgemeester. Omdat hij als een kundig en onpartijdig burgemeester bekend stond, werd aan dat verzoeken geen gehoor gegeven.
  • Bleef in de oorlog ook na invoering door de Duitsers van het leidersprincipe aan als burgemeester en werd hiervoor na de oorlog door zijn eigen partij bekritiseerd. De voormalige illegaliteit deelde die kritiek niet, omdat hij het verzet steeds had ondersteund.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.