Mr. W. de Sitter

foto Mr. W. de Sitter
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Lid van een aanzienlijke Groningse familie, waarvan vele leden bestuurlijke functies bekleedden. Combineerde de advocatuur met het wethouderschap van Groningen en werd later burgemeester van die stad. In 1877 Eerste Kamerlid en hij bleef dat ruim tien jaar. IJverig lid dat over uiteenlopende onderwerpen sprak, zonder echter een grote rol te spelen.

liberaal
in de periode 1877-1888: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 9 november 1820

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 13 januari 1889

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • burgemeester van Groningen, van 1 januari 1863 tot 1 juni 1872
  • lid gemeenteraad van Groningen, van 1863 tot 1873
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1877 tot 11 oktober 1884 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor de provincie Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, van 6 augustus 1863 tot 13 januari 1889
  • lid commissie tot regeling van waterstaatskwestie te Groningen en Drenthe, vanaf 1873

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1884 tot september 1884
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1887 tot mei 1887

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak enkele keren over onderwerpen op het gebied van onderwijs (middelbaar- en zeevaartkundig), Koloniën, waterstaat, defensie en justitie

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Legde zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer om gezondheidsredenen neer

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote was een zus van de echtgenote van jhr. W.C.A. Alberda van Ekenstein, Eerste Kamerlid
  • Vroeg 25 mei 1872 om gezondheidsredenen ontslag als burgemeester

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.