H. Seret

foto H. Seret
bron: Onze Afgevaardigden

Vijfentwintig jaar de antirevolutionaire afgevaardigde van het district Gorinchem. Officier bij de artillerie-inrichtingen in Delft, die behoorde tot de democratische vleugel van de ARP. Koos in 1894 bij de strijd over kiesrechtuitbreiding de zijde van Kuyper. In de Kamer was hij verder alleen actief op het gebied van de defensiepolitiek. Kuyper wilde hem in 1901 als minister van landsverdediging in zijn kabinet opnemen, maar hij zag daar om gezondheidsreden van af. Opvallende figuur met een kaal voorhoofd en lange baard.

antirevolutionair, ARP
in de periode 1880-1905: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leerdam, 30 augustus 1845

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 23 december 1912

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 oktober 1880 tot 18 januari 1882 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 februari 1882 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 28 maart 1888 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 15 september 1891 tot juli 1898 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 19 september 1905 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 20 april 1896 tot 1 februari 1898

officiersrangen (2/7)
  • kolonel der artillerie b.d., vanaf 1 mei 1903
  • generaal-majoor der artillerie b.d.

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • directeur Amsterdamse Maatschappij van Levensverzekering te Amsterdam, van 1898 tot december 1912
  • lid Staatscommissie inzake de approviandering der stelling van Amsterdam, 1904

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1902 tot september 1903
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1904 tot september 1904

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1887 bij de grondwetsherziening met vier andere anti-revolutionairen vóór een (verworpen) amendement-Van Houten/De Ruiter Zijlker om in de Grondwet op te nemen dat de regeling van het kiesrecht aan de gewone wetgever zou worden overgelaten
  • Stemde in 1896 tegen het kiesrechtvoorstel van Van Houten

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1882 was een tussentijdse verkiezing nodig vanwege zijn bevordering tot kapitein

uit de privésfeer
  • Bekeerde zich na zijn huwelijk tot de orthodoxie
  • Zijn vader was heel- en vroedmeester te Leerdam
  • Vroeg in februari 1896 ontslag uit militaire dienst, toen hij na bijna 15 jaar nog niet tot majoor was bevorderd.

verkiezingen (3/9)
  • Versloeg in 1897 N.G. Pierson (ul)
  • Versloeg in 1901 D. de Klerk (ul)
  • Was in 1905 geen kandidaat meer

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Landsverdediging, juli 1901 (geweigerd vanwege gezondheid)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.