J. (Jan) Schipper

foto J. (Jan) Schipper
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Voormalige typograaf die als vakbondsbestuurder negentien jaar deel uitmaakte van de ARP-Eerste Kamerfractie. Was voor en na de oorlog secretaris van het CNV en daarna enige jaren tweede voorzitter. Selfmade man die vele maatschappelijke functies vervulde. Sterk betrokken bij en kenner van het jeugdwerk. Op het eerste oog wat stug, maar meelevend en zeer serieus. Goed organisator. In de Senaat onder meer woordvoerder maatschappelijk werk en binnenlandse zaken.

ARP
in de periode 1946-1965: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Weesp, 3 februari 1890

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 25 januari 1975

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • tweede voorzitter CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond), van september 1948 tot 3 februari 1950
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 18 september 1965
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 4 juli 1950 tot 6 juni 1962

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Haaren (N.Br.), van 16 november 1941 tot 11 mei 1942
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 11 mei 1942 tot 17 september 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid Centrale Commissie van Bijstand en advies voor de directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, omstreeks 1946
  • voorzitter Adviescommissie voor de culturele en sociale zorg em voorlichting ten behoeve van Ambonezen, vanaf 1957

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Maatschappelijk Werk 1964 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van november 1963 tot december 1963
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Maatschappelijk Werk 1965 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), februari 1965

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Eerste Kamerlid met name bezig met sociale zaken, onderwijs, volkshuisvesting en maatschappelijk werk. Sprak aanvankelijk ook geregeld over justitie en binnenlandse zaken.

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was weduwnaar van Petronella van Zijtveldt.
  • In het interingskamp Sint Michielsgestel was hij secretaris van de oecomenische kerkeraad

verkiezingen
  • Werd in 1946, 1948, 1951, 1952, 1956, 1960 en 1963 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.