Mr. W.A.A.J. baron Schimmelpenninck van der Oye

foto Mr. W.A.A.J. baron Schimmelpenninck van der Oye
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

In de Eerste Kamer een veelzijdig conservatief lid, die zichzelf later overigens tot de antirevolutionairen rekende. Zoon van de conservatieve minister en Gelderse Gouverneur Willem Anne Schimmelpenninck van der Oye. Was advocaat in Den Haag en ambtenaar op Buitenlandse Zaken. Na de dood van zijn vader landheer op kasteel De Poll. Was anderhalf jaar Eerste Kamervoorzitter.

conservatief
in de periode 1876-1889: lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Anne Assueer Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Voorst (Gld.), 18 september 1834

overlijdensplaats en -datum
Voorst (Gld.), 31 augustus 1889

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief (rekende zichzelf vanaf omstreeks 1880 tot de antirevolutionairen)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/11)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1876 tot 16 september 1877 (voor Gelderland)
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 4 februari 1879 tot september 1880
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1880 tot 11 oktober 1884 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 31 augustus 1889 (voor Gelderland)
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 31 augustus 1889 (benoemd bij K.B. van 25 april 1888)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • kamerheer in buitengewone dienst van koning Willem III, van 4 februari 1868 tot 31 augustus 1889
  • lid commissie voor het afnemen van diplomatieke examens, vanaf 29 juni 1877

afgeleide functies, presidia etc. (2/9)
  • voorzitter Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 1 mei 1888 tot 31 augustus 1889
  • voorzitter Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 1 mei 1888 tot 31 augustus 1889

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over buitenlandse zaken, waterstaat, koloniale aangelegenheden, binnenlands bestuur en financiën

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Hij was op 30 oktober 1888 benoemd tot lid van de Raad van Voogdij over de minderjarige koningin Wilhelmina, maar overleed voor die raad in functie trad

verkiezingen
  • Was in 1868, 1869 en 1872 Tweede Kandidaat in het district Deventer en in 1869 en 1873 in het district Zutphen. Werd steeds in de eerste ronde verslagen door liberalen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.