Mr. A.P. (Tineke) Schilthuis

foto Mr. A.P. (Tineke) Schilthuis
bron: Gemeentearchief Den Haag

PvdA-politica en provinciebestuurder. Consciëntieuze waterstaatsjuriste, afkomstig uit een Groningse familie van ingenieurs en juristen die betrokken waren bij de waterstaat. Als Tweede Kamerlid van de PvdA hield zij zich behalve met verkeer en waterstaat bezig met landbouw en justitie. Actief natuur- en dierenbeschermster. Was in 1974 de eerste vrouwelijke Commissaris van de Koningin. Beleefde in die functie spannende dagen tijdens de gijzelingsactie van de Molukkers in het provinciehuis te Assen in 1978. Eindigde haar loopbaan als staatsraad.

PvdA
in de periode 1956-1988: lid Tweede Kamer, lid Raad van State, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Albertine Petronella (Tineke)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 29 juni 1921

overlijdensplaats en -datum
Zeist, 26 november 2013

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 23 februari 1967
  • Commissaris van de Koningin in Drenthe, van 1 november 1974 tot 1 oktober 1982 (benoemd bij K.B. van 18 oktober 1974)
  • lid Raad van State, van 1 oktober 1982 tot 1 juni 1988 (benoemd bij K.B. van 11 juni 1982)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/21)

  • lid Raad van Toezicht Federatie van Nederlandse Blindenbibliotheken
  • secretaris Stichting Antroposofische Ouderenzorg, van 1997 tot 2001

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid afdeling Geschillen van Bestuur (Raad van State)
  • lid afdeling Rechtspraak (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Was in 1964 woordvoerster bij het debat over het wetsvoorstel inzake installaties Noordzee (anti-REM-wet)
  • Voerde in 1964 het woord bij de behandeling van de ontwerp-Oorlogswet voor Nederland

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in april 1971 in het alternatieve kabinet-Den Uyl/Van Mierlo/Aarden staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat

uit de privésfeer
  • Haar vader was civiel ingenieur bij Provinciale Waterstaat in Groningen en bij de Zuiderzeewerken
  • Haar vader was lid van de VDB, haar moeder sympathiseerde met de SDAP
  • Leefde na diens scheiding-van-tafel-en-bed samen met Jan Bommer, collega Tweede Kamerlid voor de PvdA. Beiden verlieten in 1967 om die reden de Tweede Kamer. Hij overleed in februari 1969.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.