J. Schepel

foto J. Schepel
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Plattelandsafgevaardigde in de tweede helft van de negentiende eeuw. Vertegenwoordigde in de Tweede Kamer de liberale Groningse herenboeren. Zette zich in voor verbetering van de landbouw en voor betere spoorwegverbindingen met Noord-Nederland. Antimilitarist, die met een wetsvoorstel kwam om de verdediging van Nederland te beperken tot de Stelling van Amsterdam. Vrij lang; had meer het postuur van een officier dan van een landbouwer. Stond bekend als bescheiden en eenvoudig, met praktische kennis van de veeteelt.

liberaal, Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub, 'club-Pyttersen', vrijzinnig-democratische kamerclub
in de periode 1874-1901: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Noordbroek (Gr.), 23 november 1833

overlijdensplaats en -datum
Winsum (Gr.), 2 maart 1909

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot 10 juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1896 tot 21 september 1897 (gematigd-liberalen onder leiding van Pyttersen)
  • Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, van september 1897 tot maart 1901

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/11)

  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 7 juli 1868 tot april 1874 (voor het kiesdistrict Onderdendam)
  • lid Gedeputeerde Staten van Groningen, van 21 november 1871 tot april 1874
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 april 1874 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 september 1901 (voor het kiesdistrict Appingedam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie besmettelijke longziekte onder rundvee (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1877 tot maart 1878

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Interpelleerde in 1893 minister Lely over de zeehaven te Delfzijl
  • Interpelleerde in 1893 minister Lely over de toepassing van zelfstellende wissels op spoorlijnen in de provincie Groningen

opvallend stemgedrag (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Antimilitarist
  • Verloor in 1901 zijn zetel, omdat hij vóór een wet had gestemd op de bebouwde eigendommen waardoor de boeren werden bevoordeeld. Enkele liberale werkliedenverenigingen steunden daarop de sociaaldemocraat Schaper.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was landbouwer te Noordbroek
  • Zijn zoon, C.J.H. Schepel, was commies-griffier van de Tweede Kamer (1898-1906) en raadsheer in de Hoge Raad (1921-1936). Hij was getrouwd met een dochter van het Tweede Kamerlid A. Kerdijk.

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1888, 1891 en 1894 jhr. W.H. de Savornin Lohman (arp)
  • Versloeg in 1897 J. Bouwes (arp) na herstemming
  • Werd in 1901 verslagen door J.H.A. Schaper (sdap). Behaalde bij de eerste stemming 1563 stemmen, tegen J. van der Molen (arp) 1910 en Schaper 1859.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.