M.W. (Maarten) Schakel

foto M.W. (Maarten) Schakel
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Markant en bekend ARP- en CDA-Tweede Kamerlid. Gereformeerde dorpsburgemeester uit de Alblasserwaard, die als jongeman een moedig verzetsstrijder was. Na de oorlog de jongste burgemeester van Nederland. Kwam in 1964 als vertegenwoordiger van de rechtervleugel van zijn partij (de zgn. 'verontrusten') in de Kamer. Bleef op de rechtervleugel opereren, ook later als CDA'er. Kreeg door zijn achtergrond en optreden in de Kamer op den duur gezag in de Tweede Kamer. Las bijvoorbeeld als één van de laatsten zijn speeches niet voor. Woordvoerder op gebied van binnenlands bestuur en verkeer en belangenbehartiger van de wegvervoerders. Enige jaren eerste ondervoorzitter van de Kamer. Laatste burgemeester/Tweede Kamerlid. Trouw deelnemer aan de vierdaagse in Nijmegen.

ARP, CDA
in de periode 1964-1981: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Maarten Willem (Maarten)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Meerkerk (Z.H.), 17 juli 1917

overlijdensplaats en -datum
Gorinchem, 13 november 1997

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • burgemeester van Hoornaar, van 1 januari 1946 tot 1 januari 1986 (vanaf 1 augustus 1982 waarnemend)
  • burgemeester van Noordeloos, van 1 januari 1946 tot 1 januari 1986 (vanaf 1 augustus 1982 waarnemend)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1964 tot 10 juni 1981

gevangenschap/internering
gevangenschap te Schoonhoven, april 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/29)

  • voorzitter Federatie van Visserijverenigingen, omstreeks december 1986
  • lid Raad van Commissarissen "UBO Holding" te Utrecht, tot december 1988

afgeleide functies, presidia etc. (2/12)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het Structuurschema Verkeer en Vervoer (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 juni 1977 tot februari 1981
  • eerste ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1979 tot 10 juni 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Interpelleerde op 12 maart 1970 de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de minister van Justitie over misdragingen van bepaalde groepen woonwagenbewoners
  • Interpelleerde op 19 juni 1973 minister Westerterp en staatssecretaris Brinkhorst over het Nederlands-Duitse wegvervoer, in het bijzonder de problemen door het krappe Duitse vergunningenbeleid

opvallend stemgedrag (0/17)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Maakte in 1973 met de VVD'er Harry Waalkens een omstreden reis naar de Portugese Koloniën Angola en Mozambique om te zien hoeveel gebied de bevrijdingsbewegingen in handen hadden
  • Stond als oud-verzetsman zijn fractievoorzitter Aantjes uitdrukkelijk terzijde toen deze in 1978 het Kamerlidmaatschap moest opgeven, na in opspraak te zijn gekomen door gedragingen tijdens de bezetting
  • Versloeg in december 1978 bij de verkiezing van vicefractievoorzitter Jan van Houwelingen met 21 tegen 19 stemmen

uit de privésfeer (3/10)
  • Eén van zijn zoons was burgemeester van Lopik
  • De communisten Bakker en Wolff behoorden in de Kamer tot zijn vrienden
  • In mei 2002 is in Noordeloos een borstbeeld van hem onthuld

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Jan Snor (schuilnaam in het verzet)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.