A.M. Schagen van Leeuwen

Delftse notaris en wethouder van orthodox-protestantsen huize die vier jaar een vrij onopvallend liberaal Tweede Kamerlid was. Was daarvoor gemeentesecretaris van drie dunbevolkte gemeenten nabij Delft en in de Prinsenstad aanvankelijk lid van de conservatieve kiesvereniging. Deftige, kleine, gezette man, die in enkele debatten een bescheiden en vrij onverstaanbare inbreng had. Werd in 1881 vervangen door een antirevolutionair.

liberaal
in de periode 1877-1881: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Adriaan Marius

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 9 juni 1821

overlijdensplaats en -datum
Terneuzen, 15 september 1906

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • conservatief (in 1866 mede- oprichter van de conservatieve kiesvereniging "Behoud en Vooruitgang")
  • liberaal (rond 1870)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1877 tot 19 september 1881 (voor het kiesdistrict Delft)
  • wethouder van Delft, van 13 november 1868 tot september 1885
  • lid gemeenteraad van Delft, van september 1858 tot september 1885

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • hoogheemraad Hoogheemraadschap van Delfland, van mei 1885 tot 1 december 1886
  • regent Meisjeshuis te Delft, tot september 1885

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over justitiële onderwerpen, binnenlandse zaken, onderwijs en belastingen
  • Stemde in 1878 vóór de ontwerp-Wet op het lager onderwijs van Kappeyne van de Coppello

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1877 als één van de weinige liberalen in het overwegend conservatief-christelijke district Delft gekozen, omdat hij als orthodoxe protestant en lid van de vereniging Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs ook de nodige antirevolutionaire stemmen kreeg. Zijn tegenstander kreeg vrijwel alleen stemmen van katholieken.
  • Werd in 1885 wel herkozen als raadslid, maar nam geen zitting meer

uit de privésfeer
Zijn vader was apotheker

verkiezingen
  • Versloeg in 1877 S. Gille Heringa (r.k./cons.) na herstemming. Derde kandidaat was W. von Wrangel auf Lindenberg (a.r.).
  • Werd in 1881 verslagen door J.Ch. Fabius (arp)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.