Mr. E. (Eelco) Schaafsma

foto Mr. E. (Eelco) Schaafsma
bron: Onze Afgevaardigden

Friese advocaat en rechtbankgriffier, die zeven jaar als afgevaardigde van het district Dokkum in de Tweede Kamer zat. Zoon van een boekhandelaar. Vooruitstrevend liberaal, die voorstander was van kiesrechtuitbreiding. Speelde geen belangrijke rol als Kamerlid.

vooruitstrevende kamerclub, vrijzinnig-democratische kamerclub
in de periode 1894-1901: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Eelco (Eelco)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dokkum, 29 juni 1858

overlijdensplaats en -datum
Bergum (gem. Tietjerksteradeel, Frl.), 24 maart 1914

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot september 1897
  • Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, van september 1897 tot maart 1901

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • kantonrechter te Bergum, van 1 mei 1894 tot 24 maart 1914
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 september 1901 (voor het kiesdistrict Dokkum)
  • schoolopziener, arrondissement Leeuwarden, van 1 februari 1907 tot 24 maart 1914

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Friesland, omstreeks 1901 en nog in 1907
  • lid provinciaal kerkbestuur in Friesland, voor de classis Leeuwarden, omstreeks 1907

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer slechts enkele malen; hoofdzakelijk over onderwijs, waterstaat en financiën

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was boekhandelaar

verkiezingen
  • Versloeg in 1894 P. van Vliet (arp) na herstemming; derde kandidaat was U.H. Huber (a.r./anti-takkiaan)
  • Versloeg in 1897 H. Pollema (arp) na herstemming
  • Werd in 1901 en 1905 verslagen door R. van Veen (vrije a.r.)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.