Mr. N.F.C.J. Sassen

foto Mr. N.F.C.J. Sassen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vooraanstaande Bossche advocaat die als katholiek Eerste Kamerlid tot de liberalen behoorde. Richtte in Den Bosch een vooruitstrevende kiesvereniging op, die tussen 1848 en 1866 de verkiezingen in de Meierij van Den Bosch beheerste. Werd in 1853 als reactie op de Aprilbeweging in de Senaat gekozen ter vervanging van de protestant Verheij van den Bogaard. Stemde in 1870 tegen het voorstel om de doodstraf af te schaffen, maar kon daardoor toch niet zijn zetel redden.

liberaal
in de periode 1853-1871: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Napoleon Franciscus Carolus Josephus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hedel (Gld.), 20 augustus 1811

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 25 januari 1876

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal (Thorbeckiaan)
  • voorzitter liberale kiesvereniging "Unie, vrijheid, openbaarheid en orde" te 's-Hertogenbosch, vanaf 1847 (medeoprichter)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • lid gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, vanaf 1848
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 9 september 1850 tot september 1853 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 2 december 1853 tot 18 september 1871 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van november 1870 tot december 1870
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1871 tot september 1871

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was adjoint-maire van 's-Hertogenbosch (1811) en belastingontvanger

anekdotes en citaten
  • Kwam als advocaat en executeur enigszins in opspraak doordat hij een lijst met te begunstigen stichtingen, die de pastoor van Hapert hem had gegeven, niet meer in zijn bezit bleek te hebben. Er kon door hem daardoor ook geen verantwoording van de ontvangen gelden worden gegeven.

verkiezingen
  • Werd in 1848 bij de Tweede Kamerverkiezingen in het district 's-Hertogenbosch na herstemming verslagen door J.L.A. Luyben

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.