Jhr. L.J.B. (Louis) van Sasse van Ysselt

foto Jhr. L.J.B. (Louis) van Sasse van Ysselt
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Eerste Kamerlid uit Noord-Brabant en in de Kamer veelvuldig afdelingsvoorzitter. Zoon van het vooraanstaande liberaal-katholieke Tweede Kamerlid Leopold van Sasse van Ysselt. Volgde zijn vader in 1844 op als Kamerlid, en was evenals hij tamelijk liberaal. Stemde in 1847 tegen de begroting van de conservatieve minister Van Randwijck. Populair in Noord-Brabant en in 1848 door diverse districten voorgedragen als Eerste Kamerlid. Behoorde ook daar aanvankelijk tot de liberalen, maar keerde zich later van hen af.

liberaal, Rooms-Katholieken
in de periode 1844-1883: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Ludovicus Johannes Baptista (Louis)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Boxmeer, 20 juni 1809

overlijdensplaats en -datum
Boxmeer, 23 december 1888

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal (tot omstreeks 1870)
  • conservatief (katholiek)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • landeigenaar (als landbouwkundige werkzaam op het landgoed van zijn vader te Boxmeer)
  • lid gemeenteraad van Boxmeer, van 1844 tot 23 december 1888
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 mei 1844 tot 13 februari 1849 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 17 september 1883 (voor Noord-Brabant)

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc. (2/35)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van januari 1883 tot maart 1883
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juni 1883 tot september 1883

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/14)
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Verklaarde in 1878 bij de behandeling van de ontwerp-Lager-onderwijswet van Kappeyne namens de Katholieken dat zij zich vanwege het onverzoenlijke karakter van dat voorstel zouden beperken tot tegenstemmen.

verkiezingen
  • Werd in 1841 verslagen door A.J. Ingenhousz. Hij kreeg bij de derde stemming in de Staten van Noord-Brabant 20 stemmen, tegen 21 voor Ingenhousz (bij 1 onthouding).
  • Werd in 1848 door drie kiesdistricten als eerste voorgedragen voor de Eerste Kamer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.