Mr. G.W. (Goswijn) Sannes

foto Mr. G.W. (Goswijn) Sannes
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

In Limburg geboren SDAP-voorman, die in 1913 Tweede Kamerlid werd voor het district Veendam. Door zijn werk bij de Raad van Beroep inzake de Ongevallenverzekering zeer deskundig op het gebied van de sociale zekerheid. In de Tweede Kamer een uitstekende, geestige spreker. Tijdens en de eerste jaren na de Eerste Wereldoorlog woordvoerder bij debatten over de voedselschaarste. Was voor hij in de Kamer kwam propagandist van de SDAP in Zeeland en daarna socialistisch voorman in Friesland. Behoorde tot de marxistische (dogmatische) vleugel van zijn partij.

SDAP
in de periode 1913-1931: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Goswijn Willem (Goswijn)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Meerssen, 4 oktober 1875

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 2 januari 1930

begraafplaats en -datum
Driehuis-Westerveld, 6 januari 1930 (crematie)

3.

Partij/stroming

partij(en)
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), vanaf 1903

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1913 tot 27 juni 1917 (voor het kiesdistrict Veendam)
  • lid gemeenteraad van Groningen, van 7 september 1915 tot 1 juli 1917
  • griffier Raad van Beroep (Ongevallenwet) te Rotterdam, van 1 juli 1917 tot 2 januari 1930
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 juli 1917 tot 2 januari 1930 (1917-1918 voor het kiesdistrict Veendam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

lid Rijkscommissie van advies voor de werkloosheidsverzekering, van 1 januari 1929 tot 1 januari 1930

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1926 tot april 1926
  • lid vaste commissie voor Privaat- en Strafrecht (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Interpelleerde in 1921 minister Van IJsselstein over de toestanden in de veenstreken
  • Diende in 1923 een initiatiefwetsvoorstel in om de gunstige overgangsbepaling van artikel 373a van de Invaliditeitswet ook van toepassing te verklaren op de weduwen- en wezenrenten; dit door Duys verdedigde voorstel werd in 1923 wet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Was de eerste sociaaldemocraat in de gemeenteraad van Vlissingen
  • In november 1918 steunde hij als enige in het partijbestuur Troelstra toen die wilde oproepen tot een geweldloze revolutie
  • Was in 1928/1929 langdurig afwezig vanwege ziekte

uit de privésfeer (3/4)
  • Was gehuwd met een nicht van hem
  • Zijn ouders scheidden in 1900
  • Zijn vader was lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1913 in het district Groningen na herstemming verslagen door D. Bos (vdb)
  • Versloeg in 1913 in het district Veendam H. Snijders (vdb) na herstemming
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.