Jhr.Mr. G.A.M.J. (Gustave) Ruijs de Beerenbrouck

foto Jhr.Mr. G.A.M.J. (Gustave) Ruijs de Beerenbrouck
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Nogal behoudend katholiek Tweede en Eerste Kamerlid in de periode rond de Tweede Wereldoorlog. Zoon van de oud-premier. Eigenaar van een fruitkwekerij. Hield zich als parlementariër vooral bezig met defensie-aangelegenheden en was voorzitter van de subcommissie militair beleid van de parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945. Stemde in 1946 als enige van zijn fractie tegen de motie-Romme/Van der Goes van Naters over het Akkoord van Linggadjati. Keerde in 1955 nog even terug in de Tweede Kamer, na zeven jaar senator te zijn geweest.

KVP, RKSP
in de periode 1937-1956: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Gustave Alexander Marie Joannes (Gustave)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 3 augustus 1904

overlijdensplaats en -datum
Sittard, 10 maart 1983

begraafplaats en -datum
Holtum, 14 maart 1983

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 2 juli 1935 tot 1 september 1941
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 27 juli 1948
  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 19 juni 1946 tot 27 juli 1948
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 27 juli 1948 tot 22 september 1955
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 september 1955 tot 3 juli 1956

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 5 mei 1942 tot 21 december 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/14)

  • kamerheer in buitengewone dienst van koningin Juliana, van 1 juli 1955 tot 10 maart 1983
  • lid Hoge Raad van Adel, van 1 december 1960 tot 1 september 1979

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter militaire subcommissie van de enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945, van 3 december 1947 tot 27 juli 1948
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1955 tot september 1955

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/3)
  • erelid l'Hospitalité de Notre Dame de Lourdes
  • erelid Aartsbroederschap van de Ziekenverpleging, Nationale Bedevaarten "Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Voerde in 1949, naast Kerstens, het woord in het debat over de Soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Hij sprak zich uit voor aanvaarding van het wetsvoorstel dat hij zag als een onvermijdelijk gevolg van de loop der zaken, maar verdedigde evenzeer nogmaals zijn keuze om in 1946 tegen het Akkoord van Linggadjati te zijn.
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over Indonesische aangelegenheden, defensie en buitenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
J.J.G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, was zijn zwager

verkiezingen
  • Werd in 1948 en 1952 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.