Jhr.Mr. J.W.H. Rutgers van Rozenburg

foto Jhr.Mr. J.W.H. Rutgers van Rozenburg

CHU-Tweede Kamerlid in het interbellum. Deftige Utrechtse jonkheer, die na advocaat te zijn geweest, burgemeester van Baarn werd. Kwam in 1922 in de Tweede Kamer en hield zich met diverse onderwerpen bezig. In 1923 bood hij De Geer na diens aftreden als minister zijn Kamerzetel aan, maar die maakte daar geen gebruik van. Hetzelfde gebeurde in 1926 na het aftreden van Schokking als minister. Schokking nam dat aanbod wel aan. Rutgers keerde in 1929 terug in de Kamer en bleef tot 1946 lid. Was in het Interbellum penningmeester van de CHU.

CHU
in de periode 1922-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Willem Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 1 september 1874

overlijdensplaats en -datum
Bilthoven (gem. De Bilt), 8 april 1956

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/11)

  • burgemeester van Baarn, van 16 oktober 1916 tot 1 juli 1923 (benoemd bij K.B. van 3 oktober)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 oktober 1922 tot 1 mei 1926
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 5 juli 1927 tot 1 september 1941
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1929 tot 9 mei 1933
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 juni 1933 tot 8 juni 1937
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1937 tot 4 juni 1946

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • secretaris gezondheidscommissie te Baarn
  • lid College van Curatoren Rijksuniversiteit Groningen, van 21 februari 1930 tot 1 november 1934

afgeleide functies, presidia etc.
lid bijzondere commissie van onderzoek naar de affaire-Spoorhout (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van december 1933 tot mei 1935 (onduidelijke houtlevering door de N.V. Spoorhout aan de Nederlandse Spoorwegen)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over financiële aangelegenheden (belastingen), binnenlandse zaken, verkeer, justitie en koloniale zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Gaf in 1926 vrijwillig zijn zetel op, zodat Schokking na zijn aftreden als minister van Justitie kon terugkeren in de Tweede Kamer

uit de privésfeer
  • Een broer van hem trouwde met een dochter van G.C.D. d'Aumale baron van Hardenbroek, Eerste Kamerlid
  • Zijn broer Louis en zijn zwager jhr. C. Röell, waren burgemeester van Eemnes. Zijn zwager was een zoon van staatsraad W. Röell.
  • Zijn vader was assuradeur

anekdotes en citaten
  • Bij de behandeling van de ontwerp-Bioscoopwet (bescherming tegen de zedelijke gevaren van bioscopen) in 1923 zei hij dat hij een projectielantaarn met stilstaande platen veel nuttiger achtte dan films

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.