Jhr.Mr. J.W.H. Rutgers van Rozenburg

foto Jhr.Mr. J.W.H. Rutgers van Rozenburg
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Welsprekend, scherp en soms zelfs sarcastisch Amsterdams Kamerlid, dat fel de RK- en antirevolutionaire afgevaardigden bestookte. Klein van stuk. Was eerst afgevaardigde voor het district Haarlemmermeer en later voor Amsterdam. Aanvankelijk advocaat, onder meer in Nederlands-Indië, en daarna secretaris en directeur van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Soms lastig voor de Kamervoorzitter en in 1881 daarom tijdelijk in ongenade bij de liberalen in Amsterdam. Eindigde zijn politieke loopbaan in de Senaat.

liberaal, oud- of vrije liberalen
in de periode 1869-1902: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Willem Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 10 augustus 1830

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 31 oktober 1902

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • (oud-)liberaal
  • Kappeyniaan, van 1879 tot 1884
  • anti-Takkiaan, 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen (10/14)

  • directeur Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, van 1867 tot juni 1869
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1869 tot 19 september 1875 (voor het kiesdistrict Haarlemmermeer)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 4 juli 1877 tot januari 1898 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1877 tot 19 september 1881 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 november 1881 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 januari 1898 tot 17 september 1902 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter hoofdbestuur Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden
  • lid commissie van advies over de sterkte van de Stelling van Amsterdam, vanaf maart 1893

afgeleide functies, presidia etc. (2/14)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1900 tot april 1901
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1902 tot september 1902

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over waterstaat en militaire aangelegenheden
  • Stemde in 1901 tegen de ontwerp-Woningwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd bij de periodieke verkiezingen van 1881 niet meer kandidaatgesteld door de liberale kiesverenigingen "De Grondwet" en "Burgerpligt" en verloor zijn zetel. Hij zou niet met genoeg waardigheid als Kamerlid zijn opgetreden en tevens de Amsterdamse belangen onvoldoende hebben behartigd.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was president van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam
  • Zijn broer David was gedeputeerde van Noord-Holland

verkiezingen (3/10)
  • Was in 1887 geen Tweede Kamerkandidaat
  • Werd in 1888 en 1891 in de eerste stemmingsronde gekozen, met resp. 55 en 54 procent van de stemmen
  • Werd in 1894 na herstemming gekozen door in de tweede stemronde de Takkianen W.K.M. Vrolik, I.A. Levy en M.W.F. Treub te verslaan

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.