Dr. A.A.L. (Bram) Rutgers

foto Dr. A.A.L. (Bram) Rutgers
bron: Gemeentearchief Den Haag

Antirevolutionair staatsman en vicepresident van de Raad van State. Intelligente exacte wetenschapper. Kwam in Nederlands-Indië in het openbaar bestuur terecht. Werd later Gouverneur van Suriname en was in de jaren'30 enige tijd Tweede Kamerlid. Bescheiden en degelijk lid van de Raad van State die in de bezettingstijd de Afdeling voor Geschillen van Bestuur in stand hield waardoor hij nuttig verzetswerk kon doen. Na de oorlog toen Beelaerts als vicepresident van de Raad van State disfunctioneerde, zorgde Rutgers voor het interne management. Eerst in de koloniën en later in Nederland was hij zeer betrokken bij het christelijk onderwijs.

ARP
in de periode 1936-1956: lid Tweede Kamer, lid Raad van State, vicepresident Raad van State, Gouverneur van Suriname, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Abraham Arnold Lodewijk (Bram)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 24 juli 1884

overlijdensplaats en -datum
Wassenaar, 26 september 1966

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 september 1933 tot 21 januari 1936
  • waarnemend Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, van 7 mei 1945 tot 15 september 1945
  • vicepresident Raad van State, van 16 mei 1956 tot 1 augustus 1959 (benoemd bij K.B. van 11 mei 1956)

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd politiek doorgangskamp te Schoorl, van januari 1941 tot augustus 1941
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Vught, van augustus 1941 tot december 1941
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van december 1941 tot 1942

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-Van Schaik), van april 1950 tot 1953
  • voorzitter Raad van Commissarissen KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij)

afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid afdeling Oorlog (defensie) (Raad van State)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vooral bezig met landbouwaangelegenheden en koloniën

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Was zowel in de koloniën als na 1933 in Nederland sterk betrokken bij het christelijk onderwijs
  • Zijn erepromotie aan de VU werd bijgewoond door prinses Beatrix
  • Zijn vader, F.L. Rutgers, was predikant en hoogleraar kerkgeschiedenis en kerkrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Koloniën, maart 1926 (geweigerd, tijdens de formatiepoging van J. Limburg)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.