Mr. D. de Ruiter Zijlker

foto Mr. D. de Ruiter Zijlker
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Ruim drieëntwintig jaar afgevaardigde in de Tweede Kamer voor Oost-Groningse districten. Zoon van het Tweede Kamerlid J.F. Zijlker, die hij in 1868 opvolgde. In Winschoten advocaat en procureur en daarna kantonrechter. Behoorde niet tot de veelsprekers, maar was overigens een verdienstelijk en werkzaam liberaal Kamerlid. Voorstander van kiesrechtuitbreiding en beperking van militaire uitgaven.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1868-1891: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Derk

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Voerde de naam 'De Ruiter Zijlker', maar die werd pas in 1897 formeel erkend

geboorteplaats en -datum
Nieuw-Beerta (gem. Beerta, Gr.), 30 juni 1835

overlijdensplaats en -datum
Winschoten, 24 oktober 1892

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (vooruitstrevend)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 april 1868 tot 18 september 1871 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1871 tot 15 mei 1877 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • kantonrechter te Winschoten, van 15 mei 1877 tot 24 oktober 1892
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 juni 1877 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid gemeenteraad van Winschoten, omstreeks 1882 tot 24 oktober 1892
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Appingedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 15 september 1891 (voor het kiesdistrict Winschoten)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • lid curatorium "Stedelijk Gymnasium" te Winschoten, van 1871 tot 1892
  • lid bestuur Zuiderzeevereeniging, vanaf april 1886

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak vrij zelden als Tweede Kamerlid, hoofdzakelijk over spoorwegaangelegenheden, justitie en zaken betreffende Groningen
  • Diende in 1887 bij de grondwetsherziening samen met Van Houten een amendement in om het kiesrecht over te laten aan de 'gewone' wetgever in plaats van aan de grondwetgever. Dit amendement werd met 62 tegen 21 verworpen.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • anti-militarist

verkiezingen (3/11)
  • Versloeg in 1888 D.R. Mansholt (rad.) na herstemming
  • Werd in 1891 na herstemming verslagen door B.L. Tijdens (rad.-lib.)
  • Werd in 1891 bij naverkiezingen in het district Veendam verslagen door A.L. Poelman (rad.-lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.