Mr. A.J. van Roijen

foto Mr. A.J. van Roijen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Liberale notaris uit het Groningse Onderdendam die als lid van de Dubbele Tweede Kamer in 1848 de Grondwetsherziening steunde. Vanaf 1856 zes jaar Eerste Kamerlid. Stond kritisch tegenover hoge staatsuitgaven.

'pragmatisch' liberaal, liberaal
in de periode 1856-1862: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Adriaan Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Katwijk, 23 augustus 1800

overlijdensplaats en -datum
Onderdendam (gem. Bedum, Gr.), 1 juni 1874

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch liberaal'

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 7 juli 1840 tot september 1848 (voor de landelijke stand, district Onderdendam)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor de provincie Groningen)
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van november 1848 tot 30 oktober 1856 (1848-1850 voor de landelijke stand (Onderdendam), 1850-1856 voor het kiesdistrict Onderdendam)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 30 oktober 1856 tot 15 september 1862 (voor de provincie Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

voorzitter waterschap Hunsingo, van 20 maart 1856 tot 1 juni 1874

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Behoorde in 1860 tot de 17 leden die vóór de (verworpen) ontwerp-wet over aanleg en exploitatie van de Noorder- en Zuiderspoorwegen stemden
  • Behoorde in 1861 tot de 13 leden die tegen de ontwerp-Wet op de Raad van State stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was notaris te Soerabaja. Hij was tevens dichter en oprichter en directeur van de Bataafsche Brandwaarborgmaatschappij.
  • Een zoon van hem was commies-griffier van de Eerste Kamer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.