Drs. D. (Dirk) Roemers

foto Drs. D. (Dirk) Roemers
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Arbeiderszoon, die de eerste academicus werd in de leiding van de vakbeweging. Was na directeur van het wetenschappelijk bureau te zijn geweest tweede voorzitter en vanaf 1958 voorzitter van het NVV en bleef dat zeven jaar. Zeer dominante en invloedrijke man in de PvdA, die sinds 1952 als woordvoerder over sociaaleconomische onderwerpen gezag had in de Tweede Kamer. Ondanks zijn felle oppositie tegen het kabinet-De Quay onderhield hij een goede relatie met minister De Pous met wie hij samen in de collegebanken had gezeten. Als burgemeester vroegtijdig afgekeurd.

PvdA
in de periode 1952-1967: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Derk (Dirk)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 6 februari 1915

overlijdensplaats en -datum
Laren (N.H.), 5 februari 1983

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1952 tot 1 november 1967
  • voorzitter NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen), van 1 oktober 1959 tot 23 oktober 1965
  • burgemeester van Vlissingen, van 1 november 1967 tot 1 maart 1972

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid adviescommissie onverbindend verklaren c.a.o.'s, vanaf 1 januari 1968
  • kroonlid Academische Raad, van 1973 tot 1975

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • plaatsvervangend lid presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 21 september 1966 tot 1 november 1967
  • voorzitter Adviescommissie voor personeelsaangelegendenheden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1966 tot 1 november 1967

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Was in 1957 één van de woordvoerders van zijn fractie in het debat over de nota inzake de bestedingsbeperking
  • Interpelleerde op 13 maart 1962 minister Veldkamp en staatssecretaris Roolvink over de loonpolitieke situatie ('zwarte lonen, krapte op de arbeidsmarkt)

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Hij leed aan de ziekte van Parkinson, waardoor hij als burgemeester van Vlissingen op 57-jarige leeftijd moest worden afgekeurd. Vroeg in oktober 1971 een invaliditeitspensioen aan.
  • Zijn moeder overleed 20 januari 1929. Zijn vader hertrouwde in september 1930

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.