Dr. W. (Willem) Rip

foto Dr. W. (Willem) Rip
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Boerenzoon uit de Haarlemmermeer die in de jaren na de Tweede Wereldoorlog Eerste Kamerlid was voor de ARP. Promoveerde tijdens die periode aan de VU op een proefschrift over landbouw en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en werd in 1953 bijzonder hoogleraar in Wageningen. Vertegenwoordiger van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en landbouwdeskundige in de Senaat. Was als lid van het EGKS-parlement en het Europees Parlement sterk betrokken bij de Europese samenwerking. Overleed geheel onverwacht op 55-jarige leeftijd.

ARP
in de periode 1946-1959: lid Eerste Kamer, lid Europees Parlement (vóór 1979)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Willem (Willem)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • Mr. W. Rip, tot 1952 (tot zijn promotie in de landbouwkunde)
  • Dr. W. Rip, vanaf 1952

geboorteplaats en -datum
Hoofddorp (gem. Haarlemmermeer), 13 november 1903

overlijdensplaats en -datum
Bennekom (gem. Ede), 8 februari 1959

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 8 februari 1959
  • lid Europees Parlement, van 1 januari 1958 tot 8 februari 1959 (aangewezen door de Staten-Generaal)
  • bijzonder hoogleraar Christelijke economische en sociale politiek in de landbouw, Landbouwhogeschool te Wageningen, van 1 september 1953 tot 8 februari 1959 (vanwege de Stichting Bijzondere leerstoelen voor Christelijke Maatschappijleer)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • toegevoegd lid Verzekeringskamer
  • lid Raad van Commissarissen Nederlandse Heidemaatschappij

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 16 april 1952 tot 15 juli 1952
  • voorzitter vaste commissie voor Economische Aangelegenheden (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 november 1957 tot 8 februari 1959

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was landbouw-woordvoerder van de ARP in de Eerste Kamer. Hield zich verder onder meer bezig met economische zaken, financiën en justitie.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1956 bij de verkiezing van de partijvoorzitter van de ARP verslagen door Berghuis

uit de privésfeer
Promoveerde bij prof. Tj.P. van der Kooy

verkiezingen
  • Werd in 1946, 1948, 1951, 1952 en 1956 gekozen door voor Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.