M.A. (Marius) Reinalda

foto M.A. (Marius) Reinalda
bron: Vliegen, "Die onze kracht ontwaken deed"

Sociaaldemocratische bestuurder uit Haarlem. Begon met alleen lagere schoolopleiding als jongste bediende in een vooraanstaande uitgeverij en klom er op tot directeur. Intelligente conformistische sociaaldemocraat, die raadslid, wethouder en burgemeester van Haarlem was. Voor en na de oorlog lid van de Eerste Kamer. Was in 1947 in Utrecht de eerste socialistische Commissaris van de Koningin en eindigde zijn politieke loopbaan als staatsraad. Selfmade man, vrijdenker en zeer doortastende allround bestuurder, die enige ijdelheid niet vreemd was. Kleedde zich steeds met opmerkelijke zorg.

SDAP, PvdA
in de periode 1937-1963: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, lid Raad van State, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Marius Antoon (Marius)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 28 juni 1888

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 4 juli 1965

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1909 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/13)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 18 maart 1947
  • fractievoorzitter SDAP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1945 tot 9 februari 1946
  • fractievoorzitter PvdA Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 februari 1946 tot 18 maart 1947
  • Commissaris van de Koningin in Utrecht, van 20 maart 1947 tot 1 juli 1954 (benoemd bij K.B. van 8 maart 1947)
  • lid Raad van State, van 1 november 1955 tot 1 juli 1963 (benoemd bij K.B. van 15 oktober 1955)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/18)

  • lid Raad van Commissarissen Koninklijke Maatschappij Wegenbouw N.V.
  • voorzitter Vereniging Orkestgebouworkest te Amsterdam

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid afdeling Maatschappelijk Werk (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was tot 1946 woordvoerder binnenlandse zaken van de SDAP-Eerste Kamerfractie

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was vuurstoker bij de spoorwegen (ontslagen als organisator van de spoorwegstaking in 1903); zijn moeder was strijkster.

verkiezingen
  • Werd in 1937 en 1946 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.