Mr. H.A. ridder van Rappard

foto Mr. H.A. ridder van Rappard
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Conservatief Tweede Kamerlid in de negentiende eeuw voor de districten Zutphen en Tiel. Zoon van een oud-minister uit de tijd van koning Willem II. Bekleedde functies bij het Openbaar Ministerie en was laatstelijk procureur-generaal. Had als Tweede Kamerlid vooral belangstelling voor wetgeving op het gebied van de krankzinnigenzorg.

conservatief
in de periode 1866-1877: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrik Anthon

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zutphen, 7 maart 1824

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 4 oktober 1877

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • officier van justitie, Arrondissementsrechtbank te Zutphen, van 1 januari 1856 tot 1 maart 1868
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • procureur-generaal Gerechtshof te Arnhem, van 1 maart 1868 tot 4 oktober 1877 (tot 1 januari 1876 tevens tijdelijk directeur van politie)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 oktober 1874 tot 23 december 1875 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 februari 1876 tot 17 september 1877 (voor het kiesdistrict Tiel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid College van Regenten Huis van Arrest te Zutphen, vanaf 31 januari 1856

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1876 tot mei 1876
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1876 tot februari 1877

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Kamer onder meer over spoorwegaangelegenheden, justitiële onderwerpen, volksgezondheid (krankzinnigen) en bij de behandeling van de wet op de schutterijen

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1876 was een tussentijdse verkiezingen nodig vanwege zijn benoeming tot procureur-generaal na totstandkoming van de nieuwe Wet op de rechterlijke organisatie

verkiezingen (3/7)
  • Werd in 1873 in het district Arnhem verslagen door W.H. Dullert (lib.)
  • Versloeg in 1874 bij tussentijdse verkiezingen in het district Tiel H.J. Dijckmeester (lib.) na herstemming
  • Was in 1877 geen kandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.